YEMEK YEME DUYGULARIMIZI DÜZENLİYOR OLABİLİR Mİ?

YEMEK YEME DUYGULARIMIZI DÜZENLİYOR OLABİLİR Mİ?

Gündelik hayatta çoğu kişiden “Mutsuzsan çikolata ye, mutluluk hormonu salgılatır, mutluluk verir” gibi sözleri duyduğumuz doğrudur. Bu yüzden de mutsuz olan çoğu kişi mutluluğu çikolatada, şekerli, karbonhidratlı gıdalarda aramaktadır. Bu durum da araştırmacıları harekete geçirerek yemenin pozitif duygulanıma etkisini araştırmışlar ve bu davranışı gösteren bireylerde yeme ile uyarılan ödül sisteminde normal olmayan bir durum gözlemlemişlerdir.

Bu araştırmada yemenin olumsuz duygulanımı azalttığı ve olumlu duygulanımı arttırdığı düşünülen ergenler 3 yıl boyunca incelenmiştir. Bu süreçte olumlu duygulanım geliştiği düşünülen ergenlerde böyle düşüncesi olmayan ergenlere göre daha fazla tıkınırcasına yeme davranışı geliştiği görülmüştür.

Diğer bir araştırmada ise fazla kilolu olan bireylerde anksiyete ve depresyon gibi negatif duyguların varlığında yeme davranışı üzerinde bireyin kontrolünü kaybettiği ve buna bağlı olarak da tıkınırcasına yeme davranışının tetiklendiği görülmüştür. Bununla birlikte tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişilerde kaygı ve depresyonun görülme sıklığı da dikkat çekmiştir. Bu olumsuz süreçlerin ise tıkınırcasına yeme bozukluğunu önemli oranda tetiklediği düşünülmektedir.

Kilolu İnsanlar Neden Daha Çok Yiyor?

Peki neden bazı bireylerde mutsuzluk durumunda yeme isteği tetiklenirken bazılarında böyle bir duygu yaşanmamaktadır? Çünkü düşük kilolu veya normal kiloda olan kişiler olumsuz duygusal durumlarda daha az yemek yerler. Diğer yandan fazla kilolu kişilerin ise negatif duygu durumlarında bu durumdan kaçınmayı yemekle bağdaştırdıkları için daha fazla yemek yediği görülmüştür. Bu konu ile ilgili yapılan bir araştırmada obez ve tıkınırcasına yeme eğilimi olan kadınlara dram ve hüzün ağırlıklı bir film izletilmiştir. Bu filmi izleyen kadınlarda çikolata yeme eğiliminin olduğu saptanmıştır. Bunun nedeni ise karbonhidrattan zengin gıdaların tüketildikten 1-2 saat sonra artan kan şekerinin öfke ve gerilim gibi duyguları yatıştırması olduğu görülmüştür.
Sonuç olarak yeme sırasında ortaya çıkan duygusal değişiklikler yeme davranış şeklini ve yaklaşımını değiştirmektedir. Bazı bireylerde ise ortaya çıkan bu duygusal değişiklikler tıkınırcasına yeme davranışı veya obezite gibi psikopatolojik süreçle sonuçlanabilmektedir.

Bize Ulaşın