EEG (Elektroensefalografi)

Elektroensefalografi (EEG) Nedir?

EEG hastanın uyku ya da uyanıklık halinde oluşu fark etmeksizin her anda çekilebilmesi mümkün olan bir testtir. EEG’nin doğruluğu için EEG’nin hem uyku hem de uyanıklık halinde çekilmesi gerekebilir. EEG çekilecek olan bireyin saçlarının temiz olması gereklidir. Saçların kirli sinyallerin beyne iletilmesini engelleyebilir ve doğru sonuç almayı önleyebilir. Temiz saç dışında saça hiçbir madde (krem, yağ, jöle) sürülmemelidir. Hastanın saçlı derisine kendine özel yapıştırıcı maddesiyle yapıştırılan elektrot adı verilen aletler yardımıyla beynin dalgaları ölçülür ve bu dalgalar kablolar aracılığıyla monitöre aktarılır ve bu şekilde beynin dalgalarının görüntülenmesi sağlanır. Elektrotların kafa derisi üzerinde doğru noktalara yerleştirilmesi daha net ve doğru veri elde edilmesi için önemlidir. Rutin EEG’de bu veriler ortalama 20 ile 40 dakika arasında elde edilir.

Diğer EEG’lerde bu süre daha fazladır ve her hastada süre farklılık gösterebilir. EEG çekilirken hasta sedyeye yatırılmalı ve EEG çekim sırasında gözler kapalı olmalı, sessiz ve sabit kalınmalıdır. Personel EEG çekim sırasında gözlerinizi açıp kapamanızı, bir resme veya yanıp sönen bir ışığa bakmanızı ya da derin nefes alıp vermenizi isteyebilir. Bunlar EEG için gereklidir. Hasta uyurken çekilen uyku EEG’sinde EEG’si çekilen hastanın uykusuz olması gerekir. Çünkü EEG çekildiği sırada hasta uyumalıdır. Eğer hasta uykusuz değil ise bu bir ilaç yardımı ile sağlanabilir.

Elektroensefalografi (EEG) Neden Yapılır?

  • Nöbet bozuklukları (Epilepsi)

  • Kafa yaralanmaları

  • Ensefalit (Beyincik İltihabı)

  • Beyinde tümör

  • Ensefalopati (beyin fonksiyon bozukluğu sebebi)

  • Hafıza sorunları

  • Uyku bozukluğu sorunları

  • İnme (Felç)

  • Bunaklık (Alzheimer)

Uykuda EEG çekimi

Uyku, beyindeki anormal elektriksel faaliyetin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Epilepsi teşhisi için uyanıklık halinde 20 dakika süreyle yapılan EEG’nin yeterli bilgi vermediği durumlarda, uykuda EEG çekilir. Uyku EEG’si en sık başvurulan aktivasyon yöntemlerinden biridir. Kişiyi uyutmak için beyin aktivitesini etkilemesi ve muhtemel elektriki deşarjları baskılaması nedeni ile anestezik ajan tercih edilmemelidir.

Hastanın bu tür çekime gelmeden önceki gece uykusuz kalması, gerek gündüz uyumasını kolaylaştıracağı, gerek anormal beyin dalgalarının ortaya çıkma olasılığını arttıracağı için yararlıdır.

Bize Ulaşın