Hareket Bozuklukları: Parkinson

Kuvvet ve hareketi olumsuz etkileyecek duyu ve bilinç kaybı olmaksızın, kişinin hareket etmekte zorlandığı hastalık grubudur. İki ana grup hareket bozukluğu vardır; hareketin idealden az olduğu grup: Parkinsonizm ve hareketin idealden fazla olduğu grup: Hiperkineziler. Nöroloji birimi tarafından en sıklıkla Parkinson hastalığı olmak üzere distoni, esansiyel tremor, diskineziler, huzursuz bacak sendromu gibi hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Parkinson Hastalığı

Ellerde titreme, istemsiz hareketler, yüzde ifade kaybı, hareket etmede veya yürümede zorluk, yürürken kolların sallanmaması, el yazısında küçülme, kabızlık, düşük seviyeli konuşma, kamburlaşmak ya da öne eğilmek gibi belirtilerle ortaya çıkar. Parkinson hastalığı, beyin bölgeleri arasında mesajlar iletip vücut hareketlerini kontrol eden dopamin maddesini üreten hücrelerin hasara uğraması ve yok olmasıyla gelişen yavaş ilerleyici nörolojik bir hastalıktır. Bu hücrelerin neden hasarlandığı kesin bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin birlikte bu hastalıkta rol oynadığı düşünülmektedir.

Genellikle ileri yaş hastalığıdır. Sinsi ve yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için uzun süre fark edilmeyebilir. Hastalığın başlama yaşı 40 ile 70 arasında değişse de genellikle 60 yaş sonrasında ortaya çıktığı görülmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla rastlanmaktadır. 

Parkinson hastalığında laboratuvar ya da röntgen tetkikleri gibi yöntemlerden ziyade, uzman bir nöroloğun hastadan ve hastanın yakınlarından aldığı bilgiler ve yapılan muayene sonucu tanı koyulabilmektedir. 

İlaç tedavisiyle kas sertliği, titreme, hareketlerdeki yavaşlık ve diğer pek çok yakınmalar düzeltilebilmektedir. Tedavideki birinci hedef, hastanın toplum içinde kendini iyi hissetmesi ve günlük yaşam aktivitelerini yardıma ihtiyaç duymadan ve zorlanmadan gerçekleştirebiliyor olmasıdır. İlaç tedavisi ile düzelemeyen hastalarda cerrahi tedavi yolu tercih edilebilir.
 

Bize Ulaşın