Basın ve Medya

“Kripto Hayatımı Mahvetti”: Bitcoin Krizi

Tarih : 16 Mayıs 2022

Sevgililer Günü İlişkinizi Bozmasın

14 Şubat Sevgililer Günü, tüm dünyada alışverişin en canlı olduğu, gül satışlarının patlama yaptığı gün olarak bilinir. Çiftler günler öncesinden beklentiler içine girer. Peki ya sevgililer günü ilişkinizi bozabilir dersek?

Tarih : 14 Şubat 2022

Salgın Döneminde Okula Dönmenin Güvenli Yolu

Bu dönemde bazı öğrenciler rahat olabilseler de bazı öğrenciler ve ebeveynler de doğal olarak kaygı içinde olabilirler. Bu kaygıların üstesinden gelmek ve çocuğunuzun eğitimine normal bir şekilde devam etmesi için yapmanız gerekenleri Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Çocuk Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Rümeysa Alaca sizler için anlattı.

Tarih : 06 Eylül 2021

Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolları

Bu hafta Sözcü Gazetesine 'Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolları' konu başlığıyla Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanımız Rümeysa Alaca konuk oldu.

Tarih : 02 Mart 2021

Uzmanlardan Salgın Travmasından Korunmada Kişisel Bakım Uyarısı

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Uzmanlarından Psikiyatri Doktoru Bıkmaz, Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süre evde vakit geçirenlere travmadan korunması için önerilerde bulunarak, öz bakımın kişiye kendisini iyi hissettirmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Tarih : 18 Mayıs 2020

Eroin Bağımlılığında Hızlandırılmış Arındırma Programı

Yapılan bir araştırmada; Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi tarafından geliştirilen ve uygulanan "eroin bağımlılığında Hızlandırılmış Arındırma Programı "nın, benzer programlara göre çok daha az yan etkilere açtığı saptanmıştır. Araştırma uluslararası hakemli bir dergide yayınlanmıştır.

Tarih : 04 Mayıs 2020

Koronavirüs Ücretsiz Psikolojik Danışmanlık Hattı

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi olarak toplumun psikolojik ve bedensel sağlığını korumak için hazırladığımız Koronavirüs Ücretsiz Psikolojik Danışmanlık Hattı'na hafta içi 10:00-17:00 arasında 0546 747 17 00 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Tarih : 24 Nisan 2020

Bipolar Bozukluk Hastalarının Ailelerine Yönelik Ücretsiz Psikoeğitim

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bipolar Bozukluk hastalığını yaşayan hastaların ailelerine yönelik psikoeğitim düzenledi.

Tarih : 11 Mart 2020

Koronavirüs Ruh Sağlığınızı Etkilemesin

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi uzmanlarından Psikolog Begüm Sevinç son dönemde hayatımızı oldukça meşgul eden Koronavirüs hakkında açıklamalarda bulundu.

Tarih : 28 Şubat 2020

Deprem Sonrası Ebeveyn ve Çocuk Psikolojisi

Ruh sağlığı uzmanları tarafından Ege Denizinde meydana gelen ve çevre illerde de çok şiddetli hissedilen depreme maruz kalan yetişkinler ve çocuklarda travmaya bağlı stres bozukluğu oluşabileceğine dikkat çekiliyor. Moodist Hastanesi uzmanı Psikolog Begüm Sevinç bu konuyla ilgili ailelere önemli açıklamalarda bulundu.

Tarih : 28 Ocak 2020

Sağlıklı Evlilik

Bir vatandaşın "devlet gözetiminde çöpçatanlık sitesi olsun" isteğine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeşil ışık yakmıştı. Bunun ne kadar işlevsel ve sağlıklı olacağı ise merak konusu oldu. Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi uzmanı Klinik Psikolog Esra Ceco konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tarih : 10 Aralık 2019

TMS Tedavisi Kötü Anıları Temizlemez

Son günlerde çıkan TMS tedavisi kötü anıları siliyor söylentisi pek çok kişide yanlış bir algıya neden oldu. Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Başhekimi Psikiyatr Selin Birgül Baran konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tarih : 29 Kasım 2019

7. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi

Tarih : 10 Temmuz 2019

Depresyon Nedir?

Tedavi görmeyen depresyonlu kişilerde beynin bazı bölgelerinin küçüldüğü de çeşitli araştırmalarla gösterilmiştir.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Çocuğum Alkol-Madde Bağımlısı Olabilir mi?

Bağımlılığın gelişiminde genetik ve biyolojik yatkınlık çok önemlidir. Bu nedenle, ailesinde bağımlı kişiler bulunan gencin üzerinde daha dikkatli durulmalıdır.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Vajinismus

Vajinismusta, çifti terapiye birlikte almak tedaviye giden yoldaki kilit basamaktır. Cinsellik, çiftler arasında hazzın paylaşıldığı en özel anları kapsamaktadır. Terapiyi beraber yürütmek ve sonlandırmak, ileride bu özel anları daha da anlamlı hale getirecektir.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Bağımlı Hastanın Tedavisinde Ailenin Rolü

Bütün bağımlılıların vurdumduymaz, umursamaz olduklarını düşünmek doğru değildir. Aileler, bağımlı üyeye karşı önyargılı davranmamalı, çözüm için kendisine destek olmalıdırlar.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Terör Fobisi

20.03.2016 tarihli Milliyet Gazetesinde yayınlanan -Günlük hayata dönmezsek fobik bir toplum olacağız- başlıklı röportaj

Tarih : 10 Temmuz 2019

21. Yüzyılın En Önemli Sağlık Tehlikesi Uyuşturucu

Emniyet Müdürlüğü ve Türk Kızılayı Adana Şubesi nin ortaklaşa Seyhan Kültür Merkezi nde düzenlediği -Madde bağımlılığı ve zararları- konulu panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Kalyoncu

Tarih : 10 Temmuz 2019

İlk gün ağlaması normal, bir günde büyümesini beklemeyin!

Uzmanlar, okulun ilk günlerinde yapılan hataların çocuklarda okul fobisi geliştireceğini ve bu isteksizliği ömür boyu taşımalarına yol açacağını bildiriyorlar.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Hiperaktivif çocuğu anlama rehberi

Çocuğunuz yerinde durmuyor, kıpır kıpır ve sürekli hareket halinde, evde kırılmadık cam, vazo bırakmadı.

Tarih : 10 Temmuz 2019

7 yaş öncesi çocuğa kurban kesimini göstermek sakıncalı

Bol şekerli geçen Ramazan Bayramı çocukların dilinde Şeker Bayramı%u2019dır. Ancak konu Kurban Bayramı%u2019na geldiğinde bu bayramın çocuklara nasıl anlatılacağı çok daha önemli bir hale geliyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Ne kadar tıkınma atağı o kadar büyük sorun

Tıkınırcasına Yemek Bozukluğu ndan (TYB) söz etmek için, 3 ay boyunca haftada en az bir atak yaşanması gerekiyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Hiperaktivite yetişkinlerde de görülüyor

Çocukluk çağında başlayan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun tüm yaşam süresince görülebildiği belirtildi.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Kış Aylarında Ruh Sağlığınızı Korumanın Yolları

Havalar iyice soğudu, kış mevsiminin varlığını iyiden iyiye hissettirdiği günler yaşıyoruz. Havaların soğumasıyla beraber, özellikle depresyonun sıkça kapımızı çaldığını biliyoruz. Uzmanlar, kış mevsiminde depresyon yaşayan insan sayısının daha fazla olduğunu vurguluyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

İşkolikleri Bekleyen Tehlike: Panik Atağı

Yoğun çalışma temposu, uzun çalışma saatleri, günün her saati e-postalara cevap verebiliyor olma beraberinde kronik yorgunluk, uykusuzluk, kaygı bozuklukları ve panik atağı getirebiliyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Kadınım, Sorunlarım Var!

Moodist Kadın Ruh Sağlığı Merkez Direktörü Dr. Hatice Turan kadınları konuşmaya davet ediyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Uyku Sorunu Olanlar Dikkat!

Uyumak sizin için bir problem haline mi geldi? Gece boyunca yatakta dönüyor musunuz? Uyuyamama korkusuyla yatağa gitmekten korkuyor musunuz?

Tarih : 10 Temmuz 2019

Dikkat Eksikliği Hiperaktiviteyi Hafife Almayın!

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Psikologlarından Süreyya Kitapçıoğlu, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu konusunda uyarılarda bulundu.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Moodist Bağımlılık Merkezi Uyarıyor! Yılbaşı Gecesi İçkiye Dikkat!

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi olarak, yılbaşı akşamını kabusa döndürmek istemiyorsanız, yılbaşı gecesi içki içerken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları hatırlatmak isteriz

Tarih : 10 Temmuz 2019

Yılbaşı Gecesi İçkiyi Fazla Kaçırdıysanız

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi olarak bilmenizi isteriz ki eğer yılbaşı gecesi alkolü fazla kaçırdıysanız;

Tarih : 10 Temmuz 2019

Akupunktur Antidepresan Kullanımını Azaltabilir

Türkiye, antidepresan kullanımında dünyada 5. sırada yeralıyor. Kadınlar, erkeklerden 2 kat daha fazla antidepresan kullanıyor. Psikiyatrik akupunktur, antidepresan kullanımını azaltan güçlü bir tedavi şekli.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Sınav Kaygısı Başarıyı Engelliyor

Üniversiteye giriş için yapılan sınavların ilk aşaması olan YGS için başvuruların başladığı bir döneme girdik. Sınava yaklaştığımız bu dönemde birçok kişi sınav kaygısı yaşamakta.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Karne Tatili Eşittir Aile İçin Yakınlaşma Vakti

2016 -2017 öğretim yılının ilk dönemi için tatil zili yarın çalıyor. Psikiyatri uzmanlarına göre tatilin başlaması on binlerce aile için yakınlaşma fırsatı demek.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Bağımlı Ailelerine Açık Davet

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi, tüm bağımlı ailelerini bağımlı bir bireyle yaşamanın ve bağımlılıkla mücadele etmenin anlatıldığı eğitimlere davet ediyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Hiçbir İlişki Mükemmel Değildir

İnsan hayatında en önemli unsurlardan biri ilişkidir. İster eşler arasında ister anne-baba çocuklar arasında olsun, bireyler bu ilişkiden yeterince doyum sağlayamıyorsa problemler baş gösterir. Aile ve çift terapisi bu noktada imdada yetişir.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Evlilikte Uyum Nasıl Yakalanır?

Evlilikte uyum hem çiftleri hem de çocukları etkileyen en önemli faktör. Evlilikteki uyum beraberinde mutluluğu ve evlilik doyumunu da getirir. Uyumsuzluk ise tüm aile bireylerinin psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaşaya ihtimalini doğurur.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Migren Ağrılarına Akupunktur Engeli

Migren gündelik hayatı ve iş hayatını olumsuz etkiliyor. Dayanılmaz ataklar hem iş konsantrasyonunu etkiliyor hem de iş arkadaşlıklarını zedeliyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Bağışıklık Sisteminizi Yiyerek Güçlendirin

Stres ne yazık ki hayatımızın büyük bir parçası. Uzmanlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan stresin hastalıklara kapı açmaması için beslenmenize dikkat etmenizi öneriyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Sigara İçenler ve Bırakanlar İçin Doğru Beslenme Tüyoları

Sigara kullanımı tüm dünyada her geçen gün giderek artıyor. Ülkemizde de en yaygın bağımlılık türü olan sigaraya başlama yaşı gittikçe düşüyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Üstün Zekalı Çocuklar ve Sorunları

Bilişsel olarak yaşıtlarına göre üstün gelişim gösteren çocuklar genellikle daha çabuk okuyup, sayılarla arası daha iyi olan, çoğu şeyi kolaylıkla ezberleyen, genellikle fazla sorun yaşamayan çocuklar olarak bilinirler.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Obezite Yeme Bağımlılığı mıdır?

Obezite ve yeme bağımlılığı son yılların popüler konularından. Obezitenin bir yeme bağımlılığı olup olmadığı, nasıl geliştiği ve nasıl önlenebileceği ciddi bilimsel ve akademik çalışmaların konusu.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Moodist’ten Ücretsiz Bağımlılık Check Up Programı

Günlük internet kullanımınızın sınırları, bahis oyunlarına olan ilginizin seviyesi, tükettiğiniz alkol miktarı sınırı aşıyor mu aşmıyor mu? Aslında bağımlı mısınız yoksa değil misiniz?

Tarih : 10 Temmuz 2019

İçkiyi Bırakmak Kontrollü İçmekten Daha kolay

Yapılan çalışmalar bağımlılık tedavisinde bir profesyonel denetiminde bile kontrollü alkol tüketmenin pek mümkün olamadığını, tamamen bırakmanın daha kolay olduğunu ortaya koyuyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Kıskançlığın Nedeni Aşk Değil Özgüven Eksikliği

Kıskançlık; kadın için de erkek için de aşkın en doğal ve belki de en tehlikeli duygusudur. Elbet küçük kıskançlıklar ilişkiye hoş tatlar katar. Ama abartılı olursa kıskançlığın esiri olursunuz ve hiç de hoş olmayan olaylar yaşarsınız.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Aldatma Bir Bağlanma Sorunudur

Bazı kişilere göre sevgililerinin ya da eşlerinin başka kişilere bakması ya da başka insanları düşünmesi aldatma iken bazı kişilere göre sadece cinsel ilişkide bulunması aldatma olarak tanımlanır.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Bilimsel olarak kadınlar ve erkekler biyolojik olarak aynı düzeyde dürtülere sahiptir. Toplumdan topluma değişmekle birlikte yetiştirme tarzı ve kadınlara yönelik baskılar nedeniyle cinsel isteksizlik kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Tarih : 10 Temmuz 2019

TEOG Öncesi Önemli Hatırlatma

Milyonlarca öğrenci ve ailesinin heyecanla beklediği TEOG (Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı öncesi Psikolog Süreyya Kitapçıoğlu öğrencilere ve ailelere sınav kaygısını yenmeleri için ipuçları verdi.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Mevsimsel Depresyona Karşı Önleminizi Alın

Isınan havalara ve iyiden iyiye yüzünü gösteren güneşe rağmen sürekli yorgun, uykusuz ve mutsuz hissediyorsanız -mevsimsel depresyona- yakalanmış olabilirsiniz. Mevsimsel depresyon hakkında bilmeniz gerekenleri ve alınması gereken önlemler için tıklayın.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Ramazanda Tehlike: Kontrol Edilemeyen Porsiyonlar

Onbir ayın sultanı Ramazan geldi. Diyetisyen Gözde Patlak, Ramazan ın gelişiyle birlikte en çok sorulan -Ramazan da kilo almamak için ne yemeli, tok kalmak için ne yapmalı, zayıflamak için neler yapmalı- sorularına yanıt verdi.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Sağlıklı İftarın Püf Noktaları

Uzun süren açlığın ve susuzluğun ardından oturulan iftar sofraları pek çoğumuz için midemizi rahatsız edecek derecede yemeğin yenildiği, yemekten hemen sonra üzerimize ağırlığın çöktüğü zaman dilimleri.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Açlığın ve Susuzluğun Çözümü Sahurda Gizli

Günde hemen hemen 3 öğün yemek yiyen, öğün aralarında atıştırma alışkanlığı olan bizler için Ramazan ayında öğün sayımızın azaldığı bir gerçektir.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Moodist’ten Türkiye’de Bir İlk: Kumar Bağımlılığı Tedavi Programı

Para veya başka kazançlar için şans oyunları oynama olarak tanımlanan kumar, biz fark etmesek de günlük hayatımızın içinde. Etrafımızda pek çok kişi kumar bağımlısı ve bununla tek başına savaşmak zorunda olduğunu düşünüyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Bayramda Yediklerinize Dikkat

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Patlak, bir ay boyunca 17 saat aç kalarak değişen beslenme düzeni ve bayramla birlikte gelen yeme serbestliğinin sağlığınıza zarar vermemesi için uyarılarda bulundu.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Bayramda Yaşlıları Ziyaret Depresyondan Koruyor

11 ayın sultanı Ramazan%u2019ın sonuna geldik. Bayram çok yakın. Uzmanlar bayramda yapılan hasta ve yaşlı ziyaretlerinin psikolojik önemine dikkat çekiyor. Uzmanlara göre hastalar daha çabuk iyileşiyor, yaşlılar unutulma korkularını yeniyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Bonzai Öldüren Bir Uyuşturucu Maddedir

Ülkemizin başına gelen yeni felaket bonzai, yani sentetik kannabinoid maddeler maalesef yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi Direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel ile bonzai ve kurbanları ile ilgili gerçekleri konuştuk.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Bağımlılık Çipi Bir Mucize Değildir

Son günlerde, bonzai kullananların kameralara yansıyan görüntüleri, birçok haberi beraberinde getirdi. Moodist Psikiyatri Hastanesi Bağımlılık Merkezi Direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel, basına yansıyan bu haberlerde yer alan bir yanlışla ilgili uyardı.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

LYS sonuçları açıklandı. Onbinlerce genç, üniversiteye yerleşebilmek için tercih yapma stresi içinde. Peki en sağlıklı tercih nasıl yapılır? Nelere dikkat ekmek gerekir?

Tarih : 10 Temmuz 2019

Çocuğunuzla Alt Islatma Sorununu Konuşun

Çocuklarda alt ıslatma oldukça yaygın bir sorun, her 5 çocuktan 1 i gece altını ıslatıyor. Çocuklarınızla bu konuyu doğru yöntemler kullanarak konuşmak, alt ıslatma sorunun çözümünde olumlu rol oynayabilir.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Okullar Açılıyor. İnternet’e Sınır Koymanın Tam Vakti!

Yaz tatili bitti. Okullar açılıyor. Uzmanlar okul döneminde internet kullanımına dikkat edilmesi konusunda uyarıyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Türkiye’yi Bekleyen Yeni Tehlike: Metamfetamin

Türkiye her geçen gün bağımlılık yapıcı yeni bir madde ile tanışıyor. Moodist Bağımlılık Merkezi uzmanları ülkemize sokulan ve kullanımı hızla yaygınlaşan metamfetamin hakkında uyarılarda bulundu.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Ülkemize Sızan Yeni Tehlike: Zombi Hapı Flakka

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi Direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel zombi hapı olarak bilinen flakka ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Bonzai Kullananlar Daha Çok Suça İtiliyor

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi bonzai kullananların, diğer madde kullananlara oranla daha çok suça itildiğini açıkladı.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Fenerbahçe Kart Sahiplerine Güzel Haber

Tüm Fenerbahçe Kart sahiplerine ve birinci derece yakınlarına Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi nde özel imkanlar sunuluyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Bağımlılık Tedavisinde Yeni Umut: Bağımlılık Enjeksiyonu

Türkiye de ilk kez Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesinde kullanılmaya başlayan -bağımlılık tedavisi enjeksiyonu-nun kısa sürede bağımlılık çipinin yerini alacağına inanılıyor.

Tarih : 10 Temmuz 2019

Eroinden Daha Ölümcül Bir Uyuşturucu Daha Sokaklarda

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi uygunsuz kullanımı durumunda eroinden daha ölümcül bir opioid olan fentanil maddesinin yaygınlaşması ile ilgili uyarıda bulundu.

Tarih : 10 Temmuz 2019

En Çok İntihar Eden Meslek Grubu: Doktorlar

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Psikiyatri Uzmanlarından Dr. Selin Birgül Baran intihar ve doktor intiharları hakkında merak edilenleri yanıtları. ' "

Tarih : 09 Temmuz 2019

Yeni Bir Yıl, Yeni Hayaller, Yeni Bir Form

Yeni bir yılla birlikte yeni bir forma kavuşmaya, sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olarak daha iyi hissetmeye ne dersiniz?

Tarih : 01 Ocak 2019

İnternette Çocuk İstismarına Dikkat! Ebeveynlere Çok Önemli Uyarılar…

Faydasının da tehlikelerinin de yadsınamayacak kadar çok olduğu bilinen bu riskli internet platformlarından biri olan Youtube, son dönemlerde çocukların hayatında büyük bir yer kaplamaktadır. Tek bir tıklama ile çocuğun gelişimine katkı sağlayacak milyonlarca videonun bulunduğu bu platformda, yine aynı hızla riskli içeriklere sahip olan milyonlarca videoya ulaşmak da oldukça kolaydır.

Tarih : 01 Temmuz 2020

Bize Ulaşın