Açlığın ve Susuzluğun Çözümü Sahurda Gizli

Açlığın ve Susuzluğun Çözümü Sahurda Gizli

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Polikliniği uzmanlarından Psikolog Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gözde Patlak, Ramazan’da aç ve susuz kalmamak, sağlıklı beslenmek için sahurda yapılacak öğününe dikkat çekti.  Patlak şöyle konuştu;

“Sadece iftar ve sahur yapan, ikisi arasında bir küçük ara öğünü atlayan kişi sayısı oldukça fazladır. Hatta çoğu kişi sahur yapmaz günde 1 öğün beslenerek Ramazan ayını geçirir.

 

Sahur Yapmadan Oruç Tutmak Zararlı Olabilir

Sahur yapılmaması uzun açlık sonucu iftarda daha çok yemek yemek anlamına gelir.
Bu durum uzun süre açlığa bağlı sağlık problemlerine davetiye çıkarır. Örneğin uzun süre aç kaldıktan sonra düşen kan şekeri ile birlikte çeşitli sağlık problemleri görülebilir.
Sahurda Protein Tüketin, Açlık Hissetmeyin
Uzun süre açlığı önlemek için sahurda protein içeriği yüksek besinleri mutlaka tüketmemiz gerekir. Özellikle gün aşırı haşlanmış yumurta tüketilmeli ve tuzsuz peynir sahur sofralarından eksik edilmemelidir.
Sahurda içilecek 1 fincan süt içerisindeki ‘’laktoz’’ dediğimiz süt şekeri açlıkta kullanılan glikojen depolarına destek olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacaktır.

Yine sahurda bireyin alması gereken kaloriye göre yaklaşık 3-4 dilim tam tahıllı veya çavdarlı ekmek uzun süreli toklukla beraber yüksek lif içeriğinden dolayı bağırsaklarımızın iyi çalışmasına yardımcı olacaktır.
Bununla birlikte tam buğday ekmeği veya kepek ekmeği de hem uzun süre tok tuttuğu hem de glisemik indeksi düşük olduğu yani kan şekerini ani yükseltip aniden gelen acıkma hissine sebep olmadığı için tercih edilmelidir.

Susuzluğa Çare de Sahurda
Ramazan ayında vücudun susuz kalmaması için özellikle sahurda su içeriği yüksek besinleri tüketmek gerekir.

Sahurda susuzluğumuzu gidermek için ise bol bol maydanoz, salatalık, dereotu, kıvırcık gibi su oranı yüksek olan sebzelerin yanında komposto, yoğurt, maden suyu gibi sıvı besinleri de tüketmemiz gerekir. Bu sebzelerin yanında sahurda bol su içeren meyvelerden karpuz, kavun gibi meyveleri de mutlaka tüketmeliyiz.”

Bize Ulaşın