Bağımlılık Çipi Bir Mucize Değildir

Bağımlılık Çipi Bir Mucize Değildir

Prof. Dr. Kültegin Ögel, şunları söyledi: “Madde bağımlısı sayısı her geçen gün artıyor, bağımlılıkla mücadele yöntemleri de gelişiyor ve bu yöntemlere ulaşmak da kolaylaşıyor.

Bağımlılık tedavisinde kullanılan ve halk arasında çip -pellet – implant olarak bilinen naltrekson (naltrexone) implant bazı haberlerde mucize gibi sunulmakta.

Oysa naltrekson implant yani bağımlılık çipi sadece eroin tedavisinde kullanılmakta, bonzai ya da başka bir madde için kullanılmamaktadır.
Özellikle ilaç kullanmayı istemeyen kişilerde etkin bir yöntemdir. Çünkü ağızdan ilaç almayı unutan kişiler, tekrar eroine başlayabilir. Ancak çip veya pellet takıldığında ilacı unutmak söz konusu olmaz. Bedeninde sürekli Naltrekson (naltrexone) isimli ilaç kalmaya devam eder ve kaza sonucu eroin alsa bile eroin etki göstermez.”
Moodist Psikiyatri Hastanesi Bağımlılık Merkezi uzmanlarından Dr. Cavid Guliyev ise çipin uygulanışını şöyle anlattı: “Hasta bir süre takip ediliyor, bedeninin eroinden arınması sağlanıyor ve küçük bir operasyonla çip deri altına yerleştiriliyor.”

Naltrekson (naltrexone) isimli ilaç, beyinde eroinin oturduğu yere oturuyor ve bedene eroin girdiğinde, eroinin beyinde etki göstermesini engeliyor.

 

Bu ilacın kullanılma amacı; kişi eroin kullandığında maddenin etkisini hissetmesini engellemektir. Bunun sonucu kişi eroin kullanmaya devam etmez.
Naltrekson (naltrexone) çip veya pelletleri, cilt altına takıldığında 3 ay gibi bir süre etki gösterir. Böylece kişinin her gün ağızdan tablet içmesine gerek kalmaz.

 

Naltrekson (naltrexone) – çip/pellet kullanımı aynı zamanda madde isteğini ve arzusunu da azaltır.

 

http://www.cnnturk.com/saglik/bagimlilik-cipi-bonzaide-ise-yaramiyor

http://www.milliyet.com.tr/bagimlilik-cipi-bonzaide-ise-yaramiyor-istanbul-yerelhaber-2141343/

http://www.haber7.com/istanbul/2368962-bagimlilik-cipi-bonzaide-ise-yaramiyor

https://www.sondakika.com/haber/haber-bagimlilik-cipi-bonzaide-ise-yaramiyor-9789051/

http://www.star.com.tr/yerel-haberler/bagimlilik-cipi-bonzaide-ise-yaramiyor-97192/

Bize Ulaşın