Bonzai Kullananlar Daha Çok Suça İtiliyor

Bonzai Kullananlar Daha Çok Suça İtiliyor

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi tarafından yapılan araştırmada bonzai kullanıcılarının diğer uyuşturucu madde kullanıcılarıyla benzer olduğu, sadece ekonomik düzeylerinin daha düşük ve suç işleme düzeylerinin daha yüksek olduğu saptandı.
Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi uzmanlarından Dr. Cavid Guliyev araştırma ve sonuçları hakkında şunları söyledi: “Yapılan araştırmada bilimsel olarak sentetik kanabinoid olarak adlandırılan ve halk arasında bonzai ismiyle bilinen uyuşturucu madde kullanıcıları ile diğer uyuşturucu madde kullanıcıları karşılaştırıldı.


Araştırmanın sonuçlarına göre bonzai kullanıcılarının ekonomik düzeyi diğer uyuşturucu kullananlara göre 4 kat daha düşük. Öte yandan bonzai kullanıcılarında cezaevi yaşantısı öyküsü, diğer uyuşturucu madde kullananlar ile karşılaştırıldığında 3 kat daha fazla.” 
Dr. Cavid Guliyev sorunun çözümü için de şöyle konuştu: “Bonzai kullanımının ciddi bir tıbbi sorun olduğu açıktır. Bonzai kullananlar maddeyi temin etmek için gerekli parayı ailelerinden, çevrelerinden temin etmeye çalışmakta, bulamadıkları taktirde ise suça itilmeleri neredeyse kaçınılmaz olmaktadır. Krize giren bağımlıların gasptan hırsızlığa kadar suça karışabildiklerini görüyoruz.
Bu maddeleri kullananlara yönelik yapılacak tedaviler, diğer uyuşturucu bağımlılarından farklılık göstermiyor. Bonzai kullanıcılarının tedaviye motivasyonları artırılmalı, ekonomik sorunlarının giderilmesine ve suç işleme ihtimallerinin azaltılmasına yönelik girişimlerde bulunulmalıdır.”

Bize Ulaşın