İçkiyi Bırakmak Kontrollü İçmekten Daha kolay

İçkiyi Bırakmak Kontrollü İçmekten Daha kolay

Konuyla ilgili bilgi veren Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi Bağımlılık Danışmanı Psikolog Kinyas Tekin alkol bağımlılığı ve tedavisine ilişkin şunları söyledi;

“Alkol bağımlılığı tedavisinde, alkolü bırakmak isteyen kişilerin, tedavi sürecinde alkolü tamamen bırakmayı savunan bir uzman tarafından tedavi edilmesi, belirlenen hedeflere ulaşma olasılığını arttırıyor.

Yapılan çalışmalar bağımlılık tedavisinde bir profesyonel denetiminde bile kontrollü alkol tüketmenin pek mümkün olamadığını ortaya koyuyor.

Alkol bağımlılığı tedavisinde, diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi farklı bakış açıları ve tedavi yaklaşımları söz konusu. Bazı uzmanlar tedavide alkolün tamamen bırakılması gerektiğini savunurken, bazıları ise alkolü kontrollü tüketmenin öğrenilebileceğini savunuyor.

Yapılan çalışmalar bağımlılık tedavisi gören kişi ile tedavi desteği sunan profesyonelin aynı görüşte ve ortak hedeflere sahip olmasının tedavi başarısı için en önemli etkenlerden biri olduğunu gösteriyor.

İsveç Göteborg Üniversitesi Psikoloji Bölümü Alkol Araştırma Projesi kapsamında yapılan uzun süreli bir çalışmaya göre alkol bağımlılığı tedavisi gören 201 yetişkin hastanın 2,5 yıllık izlem sonuçları şöyle;

  • Alkol bağımlılığında hasta ve tedavi desteği sunan profesyonelin aynı görüşte olmasının da tedavi başarısında tek başına belirleyici değil,
  • Alkol kullanmayı tamamen bırakan hastalar, kontrol atına almaya çalışanlardan daha başarılı oluyor,
  • Bakım hizmeti sunan profesyonel ile birlikte alkolü tamamen bırakma anlaşmasına varılan hastaların % 90’ı takipte ayık bulunmuş,
  • Bakım hizmeti sunan profesyonel ile birlikte kontrollü içme anlaşmasına varılan hastaların % 50’si takip sırasında kendi içlerini kontrol altına almayı başarmış.

Sonuç olarak çalışmalar alkol bağımlılığında alkolü kontrollü kullanmayı öğrenmenin, tamamen bırakmaktan daha zor olduğunu gösteriyor.

Bizim gözlemlerimiz de bu araştırmalar ile örtüşüyor. Kısa bir süre önce Sağlık Bakanlığı tarafından Amatem statüsü verilen hastanemizde bireyin isteği ve motivasyonu yönünde hareket ederek, alternatifler üretmeye de çalışıyoruz. Çünkü en iyi hedef, gidilebilecek hedeftir…”

Bu haberin Yer Aldığı Bazı Haber Siteleri:

http://aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/saglik/alkolu-birakmak-kontrollu-icmekten-daha-kolay/636467
http://www.sondakika.com/haber/haber-ickiyi-birakmak-kontrollu-icmekten-daha-kolay-9423703/
http://www.kanalahaber.com/haber/saglik/alkolu-birakmak-kontrollu-icmekten-daha-kolay-351507/
http://www.haberler.com/ickiyi-birakmak-kontrollu-icmekten-daha-kolay-9423703-haberi/
http://www.memurlar.net/haber/655994/alkolu-birakmak-kontrollu-icmekten-daha-kolay.html
http://www.milliyet.com.tr/alkolu-birakmak-kontrollu-icmekten-daha-istanbul-yerelhaber-1932137/
http://www.haber7.com/istanbul/2290281-alkolu-birakmak-kontrollu-icmekten-daha-kolay
http://www.ulke.com.tr/istanbul/762251-alkolu-birakmak-kontrollu-icmekten-daha-kolay

Bize Ulaşın