İlk gün ağlaması normal, bir günde büyümesini beklemeyin!

İlk gün ağlaması normal, bir günde büyümesini beklemeyin!

Uzmanlar, okulun ilk günlerinde yapılan hataların çocuklarda okul fobisi geliştireceğini ve bu isteksizliği ömür boyu taşımalarına yol açacağını bildiriyorlar.

Daha önce benzer bir ortamda bulunmamış çocuğun okulun ilk günlerinde kaygılanması ve ağlamasının normal bir tepki olduğunu anlatan Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikoloğu Aslı Karamuk, “Birinci sınıfa uyum sürecinde çocuklara biraz zaman vermek ve ‘sen artık abi, abla oldun, büyüklerin okuluna gideceksin’ gibi cümlelerle yaklaşmamak gerekir. Daha üç ay önce anaokuluna giden çocuklarımızın ilköğretime geçtiler diye bir anda büyümelerini beklemek haksızlık olacaktır” diye anlattı.

ÖĞRETMENLERE GÖREV DÜŞÜYOR
Birinci sınıfa başladığı ilk günlerde çocukların kaygısının giderilmesinde öğretmenlerin önemli payı olduğunu hatırlatan Karamuk, “Öğretmenlerin önceliği çocuğa okulu tanıtmak, hangi ortamlarda neler yapabileceğini göstermek, hangi durumlarda okul içerisinde kimlere ulaşabileceğini anlatarak çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlamaktır” dedi.

 

Basına yansıyan diğer haberlerimiz:

http://www.kadinlarkulubu.com/portal/anne-cocuk-2/okulun-ilk-gunu-cocugun-aglamasi-124731.html#respond

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/403352.aspx

http://www.star.com.tr/guncel/oku-haber-1142975/

http://www.acunn.com/haber/okulun-ilk-gunu-cocugun-aglamasi-normal-kabul-edilmeli-1034648-haber

http://aa.com.tr/tr/egitim/okulun-ilk-gunu-cocugun-aglamasi-normal-kabul-edilmeli/648224

http://www.yenisafak.com/hayat/bir-anda-buyumelerini-beklemeyin-2533533

Bize Ulaşın