Moodist’ten Türkiye’de Bir İlk: Kumar Bağımlılığı Tedavi Programı

Moodist’ten Türkiye’de Bir İlk: Kumar Bağımlılığı Tedavi Programı

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi, online oyunlar yüzünden tehlikeli boyutlara ulaşan kumar bağımlılığı konusunda Türkiye’de bir ilke imza attı: “Kumar Bağımlılığı Tedavi Programı”

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi Direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel, Kumar Bağımlılığı Tedavi Programı ile ilgili şunları söyledi: “İnternet sayesinde kolayca erişilen ve her bilgisayara, her cep telefonuna kolayca sızan online oyunlar kumar bağımlılığı gerçeğini korkutucu düzeylere çıkarıyor. İlkokul çocukları dahi bu online oyunları oynuyor ve kumar bağımlısı oluyor.

Kumar bağımlılığı; kişisel, ailevi veya mesleki hedefleri bozan, sürekli ve yineleyen uygunsuz kumar oynama davranışı olarak tanımlanıyor.  Kumar oynayan insanlar genelde yanıltıcı bir kontrol hissi taşıyorlar ve kumar bağımlısının sorunlarını tek başına çözmesi gerektiğini düşünüyorlar. Bu nedenle kaybettikleri parayı kazanmak için tekrar tekrar kumar oynamayı sürdürüyorlar ama kayıp genellikle katlanarak devam ediyor.

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi olarak Türkiye’de ilk kez kişiye özgü bir tedavi modeli olan “Kumar Bağımlılığı Tedavi Programı”nı hayata geçirmiş bulunuyoruz.

Bu programın amacı, kişinin kumar oynama davranışını tanımlayarak, risk düzeyini belirlemek ve kişiye özgü tedavi ve terapi hizmeti sunmak. Program hasta, tedavi ekibi ve ailenin birlikte koordineli çalışmaları üzerine kurulu.

Türkiye de bir ilk olan bu programın temel hedefleri; kumar bağımlılığını tanımak, risk durumunu belirleme ve ona özgü çözümler belirleme, bağımlılığa eşlik edebilecek ruhsal sorunları tanımak ve çözüm yöntemleri geliştirmek, tekrar oynamayı önlemek için yaşamı düzenlemek, riskli durumları tanımak ve başa çıkmayı öğrenmek, sağlıklı yaşamayı öğrenmek, kendini tanımak, istek, duygu ve düşüncelerle başa çıkmayı öğrenmek, kabullenme, dürüstlük, acıya katlanma gibi becerileri geliştirmek ve tedavinin önemli bileşenlerinden biri olan aileyi sürece dahil etme ve olumlu tutum ve davranış sergilemelerini sağlamak. 


Online Tedavi Mümkün
Kumar bağımlılığı tedavi programının diğer önemli özelliklerinden biri ise kişiye özgü planlandığından, yüz yüze görüşme dışında online tedavi seçeneklerine de uygun olmasıdır.

Kumar bağımlılığı tedavi programı kapsamında klinik değerlendirme, ilaç tedavisi, bireysel terapiler, kişisel iyileşme programı, grup terapileri ve aile grup terapileri gibi hastaya özgü ve bütüncül bir yaklaşımla hastalarımızın kumar oynama davranışının önüne geçmesi sağlanmaya çalışılmakta.“

Ayrıntılı bilgi ve randevu için:  0216 912 1700

Bağımlı olabilir misiniz?
Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Danışmanı Psikolog Kinyas Tekin kişinin bağımlı olup olmadığını nasıl anlayacağını şöyle anlattı: “Kişi; günün önemli bir kısmı kumar oynayarak ya da oynayacağı zamanı düşünerek/planlayarak geçiyorsa, günlük hayatta karşılaştığı sorunlardan kaçış olarak kumar oynamayı tercih ediyorsa, kumar oynayamadığı zamanlarda huzursuzluk, gerginlik ya da keyifsizlik gibi duygular yaşıyorsa, kumar oynarken kaybettiklerini kazanmak için tekrar kumar oynamayı tercih ediyorsa, kumar oynadığı zamanlar ya da harcadığı para hakkında yalan söylüyorsa, “artık oynamayacağım” deyip tekrar kendini oynamaktan alıkoyamadığı başarısız bırakma girişimleri sıklıkla varsa, kumar oynamak için gerekli parayı ya da kaybettiği parayı telefi etmekte yasal olmayan yollardan elde etme şekilleri varsa, kumar oynaması sebebiyle kişiler arası ilişkilerinde sorun yaşıyorsa ve buna rağmen devam ediyorsa, kumar bağımlılığından şüphelenilmelidir.”

Bize Ulaşın