Ramazanda Tehlike: Kontrol Edilemeyen Porsiyonlar

Ramazanda Tehlike: Kontrol Edilemeyen Porsiyonlar

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Polikliniği uzmanlarından Diyetisyen/ Beslenme Uzmanı ve Psikolog Gözde Patlak şunları söyledi: “Ramazan ayı hem bedenen hem de ruhen arınma ayı olarak değerlendirilir. Çoğu kişi de Ramazan ayında oruçla birlikte zayıflayacağını düşünür. Bu yüzden de Ramazan ayı yaklaşırken en çok sorulan soruların başında Ramazanda ne yemeliyiz, ne yaparsak kilo almayız, tok kalmak için hangi besinleri tercih etmeliyiz gibi sorular gelir.

Evet, Ramazan ayında beslenme şeklimize normalde dikkat ettiğimizden daha fazla dikkat etmeliyiz, çünkü 17-18 saat süren ciddi bir açlık ve susuz kalma söz konusu. Özellikle de Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi sebebiyle de bu ayda beslenme şeklimiz büyük önem taşır.

Peki Ramazan ayında sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır? Çoğu kişi uzun süren açlık nedeniyle öğünlerde normalde tüketmesi gerekenden 2-3 kat daha fazla besin tüketmektedir. Bu yüzden de Ramazan aynında beslenme şeklimiz, yediğimiz yiyecekler ve öğün sayımız büyük ölçüde değişir.

Ramazanda da 3 Öğün Beslenmeye Dikkat

Ramazan ayının önemli noktalarından biri uzun süreli açlık yaşanması nedeniyle normal öğün sayısının azalmasıdır. Azalan öğün sayısını sadece iftar yaparak tek öğüne indirmemek gerekir. Bu yüzden iftar ve sahur arasında kalan az vakti ara öğün olarak değerlendirmek önemlidir. Bu ara öğünde de mevsim gereği porsiyon kontrolü yapılarak meyve, kuru meyve, kuru yemiş ve haftada en fazla 2 gün sütlü bir tatlı ya da dondurma tüketilebilir.

Ramazan’da Kilo Almamak İçin Porsiyon Kontrolü Şart

Ramazan ayının bitimiyle de bireylerde kilo problemi göze çarpar. Uzun süre açlıktan sonra yapılamayan porsiyon kontrolleri ve aç kalma korkusuyla gereğinden fazla yemek yemek yaşanan en büyük problemlerdendir. Bu yüzden de Ramazan ayı boyunca 3 öğün yiyerek hem aç kalmadan hem de kilo almadan Ramazan ayını bitirebilmek önemlidir. Özellikle psikolojik olarak aç kalacağım korkusuyla sahurda, uzun süren açlıktan sonra ise iftarda kontrol edilmeyen porsiyonlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlarda mutlaka alacağınız miktarı sahurda ve iftarda dengeli bir şekilde porsiyonlayarak kendi tabağınızı oluşturmanız ve böylece porsiyonlarınızı kontrol ederek psikolojik açlıktan kurtulmanızı sağlayabilirsiniz.

Ramazan ayında beslenmemizde unutmamamız gereken en önemli nokta; kaç öğün yaparsak yapalım almamız gereken protein, karbonhidrat ve vitamin miktarı aynıdır. Bu yüzden de sahur ve iftara almamız gereken bu miktarları orantılı olarak ayırmamız gerektiğini unutmamamız ve öğünlerde mutlaka porsiyon kontrolü yapmamız gerekir.

 

Sağlıklı ve mutlu Ramazanlar…

Bize Ulaşın