Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

 “Hepimiz dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren küçük birer mucit sayılırız. Çevremiz ve ailemiz bize bu anlamda keşfedilmeye açık bir alan sunmaya çalışır. Doğup büyüdüğümüz bu gelişime ve öğrenmeye açık alanda belli seçimler yapıp belli kararlar almak zorunda kaldığımız zamanlar vardır. İşte o önemli basamaklardan biri meslek seçimidir, lâkin bu seçim esnasında karşımıza üniversite seçme ve yerleştirme dönemi çıkar.

Şu anda içinde bulunduğumuz zaman dilimi sınavların bittiği, sonuçların açıklandığı, heyecanlı bir bekleyişin hakim olduğu bir dönem. Kimi öğrenciler için bazı konular daha netleşirken kimileri için daha belirsiz bir hâl almış olabilir. Unutmamak gerekir ki bu durum içerisinden çıkılamayacak bir durum değildir.

 

Her zaman Bir Şansınız Daha var
Belki sınavınız istediğiniz gibi geçmedi, belki istediğiniz, hayalini kurduğunuz mesleğe veya üniversiteye bir miktar uzak kaldınız ama bu durum bir daha deneme fırsatına engel değildir. Aksine ömür boyu mutlu ve güzel hatırlayacağınız bir üniversite ve severek yapacağınız meslek yaşamı içerisinde olmak varken bir yıl daha denemek kayıp sayılmamalıdır.

 

İlgi ve yeteneklerinizin ne kadar farkındasınız?
Tüm bu heyecanlı sınav süreci neticesinde elinize bir puan ve sıralama geldi, tabi bununla birlikte birtakım sorularla da meşgul olmaya başladınız. Üniversite mi, bölüm mü? Yoksa yeniden denemek mi? Şehir dışına gitmek nasıl olur? Özel üniversite mi, devlet mi?

Burada önemli olan siz kendi ilgi, yetenek ve isteklerinizin ne kadar farkındasınız?  Ne istediğinizi, bir üniversite yaşamından beklentilerinizi biliyor musunuz? Bunun için araştırma yapıyor musunuz? Kişinin bu süreçte kendi yetenek, ilgi ve isteklerinin farkında olması önemlidir. Bu aynı zamanda kişinin kendine dair farkındalığıdır. Bu farkında oluş ne kadar yüksek ise kişinin mevcut seçenekleri daha iyi değerlendirebilmesi de o kadar mümkün olacaktır.

 

Üniversite seçimi yaparken nelere dikkat etmeli?
Öncelikle çalışmak istediğiniz bir meslek dalı var mı, buna odaklanmak gereklidir. Bunun yanı sıra siz bu mesleği ne kadar yerine getirebileceksiniz, sizin ilgi ve yetenekleriniz buna ne kadar müsait? Önce kendinizin farkına varın, sonra istediğiniz meslek gruplarından kişilerle iletişime geçmeye çalışın, gerektiğinde çalıştıkları yerleri ve yaptıkları işleri görün.  İstediğiniz mesleğin meslek tanımını, eğitim süresini, aradığı nitelikleri ve çalışma alanlarını mümkün mertebe sağlıklı kaynaklardan araştırın.

 

Üniversite mi, bölüm mü?
İyi bir üniversitede çok da istemediğimiz bir bölümü okumak mı yoksa sıralamada yukarılarda olmayan bir üniversitede istediğiniz bölümü okumak mı? Unutmayın ki üniversite eğitimi belli bir zaman dilimini kapsar ancak yapacağınız iş ömür boyu devam edecektir. Bu sebeple üniversitelerin yandal, çiftanadal imkânlarını, yurtdışı eğitim olanaklarını, yabancı dil eğitim çeşitliliğini, mezun olduğunuzda iş bulma kolaylığınızı, üniversite sosyal yaşam ve öğrenci kulüplerini değerlendirerek bir karara varmanızı öneririz.

Ayrıca günümüzde artık çok fazla özel üniversite var ancak nitelik ve nicelik farkını göz önünde bulundurmalısınız. Eğitim kadrosu nasıl, yapmak istediklerinizi size sunma fırsatı var mı? Gerektiğinde orada okuyan kişilere ulaşmaya çalışabilirsiniz. Sonuç olarak tüm bunları bir süzgeçten geçirdikten sonra karar vermek daha uygun olacaktır. Unutmamak gerekir ki kendinizi en iyi şekilde geliştirecek ve diplomanızın içini dolduracak olan sizlersiniz.

 

Anne babalara önemli uyarı
Bu süreçte ebeveynler olarak sizin de zaten bir karar verme sürecinde olan çocuklarınızın işlerini daha da zorlaştırmamanızı ve onlara destek olmanızı öneririz. Özellikle ebeveyn olarak sizler kendi istediğiniz bölümleri ve üniversiteleri yazdırmaya çalışmamaya özen gösterin, sonuçta o üniversiteye gidip o bölümü okuyacak siz değil, sizin çocuklarınızdır. Bu nedenle bu süreçte çocuklarınıza destek olarak onları çeşitli meslek gruplarıyla tanıştırabilir ve çeşitli üniversitelere ziyaretlerde bulunup sağlıklı bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda gerektiğinde birkaç uzman yardımına başvurmak sizler için de faydalı olacak ve çeşitli perspektifler kazandıracaktır.

 

Tercih döneminde olan herkese kolaylıklar dileriz.”

 

Bize Ulaşın