İnternet/Oyun Bağımlısı Bireylerin Ailelerine Yönelik Ücretsiz Atölyemiz Başladı

İnternet/Oyun Bağımlısı Bireylerin Ailelerine Yönelik Ücretsiz Atölyemiz Başladı

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi Direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel moderatörlüğünde hazırlanan İnternet/Oyun Bağımlısı Bireylerin Ailelerine Yönelik Ücretsiz Atölye programının ilk oturumu Bağımlılık Danışmanı Uzman Psikolog Kinyas Tekin ve Psikolog Begüm Ceren Yüksel tarafından yapıldı.

İnternet/oyun bağımlısı bireylerin ailelerine yönelik yapılan çok sayıda çalışma; bu ailelerde işlev bozukluğunu olduğunu göstermiştir. Ayrıca internet/oyun bağımlısı bireylerin genel olarak ebeveynlerinden memnuniyetsiz oldukları bildirilmiştir. Benzer şekilde bu ailelerde, ebeveynler arasında ve ebeveyn çocuk arasında daha fazla çatışma saptanmıştır. Bu ailelerde çocukların babalarıyla daha az ilişki kurdukları da belirtilmektedir.

6 hafta sürecek bu programa, “çocuğum telefonun başından kalkmıyor”, “sürekli oyun oynuyor”, “derslerini, arkadaşlarını, hayatını çok etkiledi” gibi sorunları dile getiren aileler katılım gösterdi.

İnternet/Oyun bağımlılığında neden aile çalışılmalı? İnternet bağımlılığında aileye düşen görevler, çocuğumun internet bağımlısı olduğunu nasıl anlarım? İnternet bağımlısı çocuğum için ne yapabilirim? gibi birçok soruna çözüm aranacak. nternet/Oyun Bağımlısı Bireylerin Ailelerine Yönelik Atölye programı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Yapılan araştırmalarda internet oyun bağımlısı gençlerin ailelerinde; daha az ebeveyn denetimi, daha az destek, daha az iletişim, daha az sıcaklık ve sevgi, daha fazla cezalandırma ve reddetme gibi tutumlarla gençlerin aileden daha fazla yabancılaşmasına zemin hazırlandığı tespit edilmiştir. Aileleriyle yeterince zaman geçiremeyen, aktivite yapamayan gençler yüksek risk altında bulunmuştur.

Moodist Bağımlılık Merkezi klinik direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel ve ekibi kişiye özgü bir tedavi modeli olan İnternet/Oyun Bağımlısı Bireylerin Ailelerine Yönelik Eğitim Programı Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesinde uygulanmaya başladı.

Bu programın amacı; ebeveynlere yaşa göre sağlıklı internet sınırları öğretmek, çocuklarının internet bağımlılığını ve risk düzeyini tespit etmelerini sağlamak, internet bağımlılığına eşlik edebilecek problemlere yönelik çözümler bulmalarını sağlamak, ebeveynlerin kendi tutumlarını ve etkisiz baş etme yöntemlerini görmelerini sağlamaktır.

Çocukları internet bağımlısı olan ya da risk altında olan ebeveynlerle grup terapisi formatında yapmayı planladığımız tedavi programımızda aileler, etkileşimsel yöntemlerle diğer ailelerin etkili ve etkisiz yöntemlerini görme ve kendi tutumlarını değerlendirme fırsatı bulacaklardır. 

Bu programla aileleri teknoloji ile savaşmak yerine, çocuklarını anlamalarını ve asıl soruna odaklanarak çözüm bulmalarını hedeflemekteyiz.

Bize Ulaşın