Moodist Hekimlerinden Afganistan’ın Bağımlılıkla Mücadelesine Destek

Moodist Hekimlerinden Afganistan’ın Bağımlılıkla Mücadelesine Destek

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. A. Tamer Aker ve Bağımlılık Merkezi Direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel, ülkenin bağımlılık, travma, savaş ve zorunlu göç ile ilişkili ruh sağlığı sorunlarıyla mücadelesine destek olmak ve kapasite geliştirme çalışmaları gerçekleştirebilmek üzere Afganistan’da çeşitli temaslarda bulundular.

Yaptıkları değerlendirme çalışmaları sürecinde Afganistan Sağlık Bakanlığı’nı ziyaret ederek Sağlık Bakanı Fyruzadyn Firoz,  Sağlık Bakanlığı Politika ve Planlamalarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Ahmad Jan Naeem ile görüştüler.

Prof. Dr. Aker ve Prof. Dr. Ögel’in Afganistan’daki ilk görüşmeleri Uyuşturucu ile Mücadele (Narkotik) Bakanı Prof. Salamat Azimi ile oldu. Daha sonra bağımlılık ile mücadele için kurulmuş 1.000 kişilik bir hastane ve bir ruh sağlığı hastanesini ziyaret ederek uzmanlarla görüştüler.
Prof. Dr. Aker ve Prof. Dr. Ögel, Kadın Çalışmaları Bakanı Delbar Nazari ile de görüşerek karşılıklı fikir alışverişinde bulundular. Yapacakları değerlendirme raporunu TİKA ve Afgan yetkililere iletecek olan Prof. Dr. Aker ve Prof. Dr. Ögel daha sonra Afganistan ve Türkiye arasında ruh sağlığı alanında işbirliği çalışmaları geliştirmek üzere programlarına başlayacaklar.

Bu ziyaret Afganistan hükümetinin talebi ve TİKA’nın organizasyonu ile gerçekleştirildi.

Bize Ulaşın