Moodist Travma ve Ruh Sağlığı Destek Birimi Kuruldu

Moodist Travma ve Ruh Sağlığı Destek Birimi Kuruldu

Travmalar genel anlamı ile insanın yaşamını tehdit eden veya bozan olaylardır. Büyük ölçekli travmalar ve afetler toplumsal yaşamda önemli değişikliklere yol açarlar. Bu değişiklikleri olumlu veya olumsuz yönde görmek mümkündür.

Çok yakın geçmişimizdeki kitlesel travmalar insanların belleklerinde derin izler bırakmışlardır. 17 Ağustos Marmara Depremi, Van Erciş Depremi, Soma Maden Faciası’nın acıları, Suriye’deki iç savaş, savaştan kaçan göçmenlerin sığınma, barınma ve uyum sorunları, canlı bomba saldırıları, 15 Temmuz Darbe Girişimi gibi olaylar ülke insanını gerçekten etkilemiş ve yormuştur.

Travma sonrası kabuslar, kaygı ve korkular, çaresizlik, umutsuzluk, uyku sorunları, güvensizlik, tahammülsüzlük, dikkatsizlik, karamsarlık, çökkünlük gibi pek çok sorunla karşılaşabiliriz. Travmalar ruh sağlığımızı etkilediği gibi beden sağlığımızı da etkilerler; migren, fibromiyalji, yüksek tansiyon, mide – bağırsak sistemi sorunları gibi pek çok sistemi etkileyebilir.

Bazen bu etkilenmenin boyutu artar, bireyler yardım ve destek ihtiyacı hissedilirler.

Toplumsal dayanışma, toplumun kaynakları zorda olan insanın en önemli destek kaynağıdır.

Sorunlar bu yapı içinde çözülmezse mesleki bir çözüm arayışına gidilir.

Bunların içinde yer alan, ruh sağlığı uzmanlarının verdiği destek ve tedavi yaklaşımları önemlidir. Travmalardan etkilenen insanların değerlendirmelerini ve tedavilerinin yapılabildiği özel hizmet birimlerinin kurulması ülkemiz için bir gerekliliktir.

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi bir ilki gerçekleştirerek özel hastaneler arasında ilk kez “Travma ve Ruh Sağlığı Destek Birimi”ni kurmuştur. Bu birim alanındaki deneyimli ruh sağlığı uzmanları ile mücadeledeki yerini almıştır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Bize Ulaşın