İnternet/Oyun Bağımlısı Bireylerin Ailelerine Yönelik Atölyeler

İnternet/Oyun Bağımlısı Bireylerin Ailelerine Yönelik Atölyeler

Moodist Bağımlılık Merkezi klinik direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel ve ekibi kişiye özgü bir tedavi modeli olan İnternet/Oyun Bağımlısı Bireylerin Ailelerine Yönelik Eğitim Programı Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesinde uygulanmaya başladı.

İnternet/oyun bağımlısı bireylerin ailelerine yönelik yapılan çok sayıda çalışma; bu ailelerde işlev bozukluğunu olduğunu göstermiştir. Ayrıca internet/oyun bağımlısı bireylerin genel olarak ebeveynlerinden memnuniyetsiz oldukları bildirilmiştir. Benzer şekilde bu ailelerde, ebeveynler arasında ve ebeveyn çocuk arasında daha fazla çatışma saptanmıştır. Bu ailelerde çocukların babalarıyla daha az ilişki kurdukları da belirtilmektedir.

İnternet/Oyun bağımlılığında neden aile çalışılmalı? İnternet bağımlılığında aileye düşen görevler, çocuğumun internet bağımlısı olduğunu nasıl anlarım? İnternet bağımlısı çocuğum için ne yapabilirim? gibi birçok soruna çözüm aranacak. İnternet/Oyun Bağımlısı Bireylerin Ailelerine Yönelik Eğitim programı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

İnternet kullanımı da diğer bağımlılıklar gibi sağlıklı sınırların dışına çıkıldığında bağımlılık geliştirebilir. Bu bağımlılık kişi ve aile için depresyon, asosyalleşme, kendi bakımı ile ilgilenmeme, okul ve iş başarısında düşme gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Yapılan araştırmalarda internet oyun bağımlısı gençlerin ailelerinde; daha az ebeveyn denetimi, daha az destek, daha az iletişim, daha az sıcaklık ve sevgi, daha fazla cezalandırma ve reddetme gibi tutumlarla gençlerin aileden daha fazla yabancılaşmasına zemin hazırlandığı tespit edilmiştir. Aileleriyle yeterince zaman geçiremeyen, aktivite yapamayan gençler yüksek risk altında bulunmuştur. 

Bu programın amacı; ebeveynlere yaşa göre sağlıklı internet sınırları öğretmek, çocuklarının internet bağımlılığını ve risk düzeyini tespit etmelerini sağlamak, internet bağımlılığına eşlik edebilecek problemlere yönelik çözümler bulmalarını sağlamak, ebeveynlerin kendi tutumlarını ve etkisiz baş etme yöntemlerini görmelerini sağlamaktır.

Çocukları internet bağımlısı olan ya da risk altında olan ebeveynlerle grup terapisi formatında yapmayı planladığımız tedavi programımızda aileler, etkileşimsel yöntemlerle diğer ailelerin etkili ve etkisiz yöntemlerini görme ve kendi tutumlarını değerlendirme fırsatı bulacaklardır. 

Bu programla aileleri teknoloji ile savaşmak yerine, çocuklarını anlamalarını ve asıl soruna odaklanarak çözüm bulmalarını hedeflemekteyiz.

İnternet/Oyun Bağımlısı Bireylerin Ailelerine Yönelik Eğitim programına buradan kayıt olabilirsiniz

Bize Ulaşın