Biriktiricilik Bozukluğu ile Yaşamak

Biriktiricilik Bozukluğu ile Yaşamak

Yakınıma Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Aile bireyleri ya da arkadaşlar, biriktiricilik bozukluğu yaşayan kişilerin hayatlarında değerli bir destektir. Eğer çevrenizde bu rahatsızlıkla mücadele eden bir yakınınız ya da arkadaşınız bulunuyorsa, yapabileceğiniz en önemli yardım, kişiyi izni dahilinde bir ruh sağlığı çalışanına yönlendirmeniz olacaktır.

Biriktiricilik bozukluğunda fiziksel açıdan belli olan düzensiz bir görüntünün olması, bu bozukluğun kendine has özelliklerinden biridir. Rahatsızlıkla mücadele eden kişiler genellikle bu durumu normal olarak değerlendirirken, aile bireyleri daha farklı ve rahatsız edici bir tablo sunmaktadır. Bu nedenle hem yakınların hem de biriktiricilik bozukluğu yaşayan kişilerin bir bütün olarak ele alınması büyük önem taşımaktadır. Bununla beraber;

Biriktiricilik bozukluğu ciddi bir sağlık sorunudur. Durumu küçümsemek ya da zamanla kendiliğinden düzeleceğini ummak, problemi olduğundan daha kötü bir hale getirebilir.

Manevi destek sunun, yakınınızı anlamaya çalışın ve dikkatle dinleyin.

Ortak faaliyetlere önem verin (masada yemek yemek, misafir ağırlamak vb…)

Aşağılayıcı, küçük düşürücü, yargılayıcı sözler söylemekten kaçının. Biriktirme davranışının azalmasında aile ve yakınların desteği kritik bir önem taşımaktadır.

Oluşabilecek risklere karşı tetikte olun. Üst üste yığınlar halinde dizili eşyaların devrilmesi, yerde duran eşyalara takılmak, eşyaların ağırlığından dolayı tabanın çökmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle yaşlılık dönemindeki bireyler denge kaybı ve hareketlerde yavaşlamadan dolayı risk altındadır.

Yardım istemekten çekinmeyin. Eşyaların ev içerisinde düzensizce, ihtiyaçtan fazla yığınlar oluşturması, eşyaların peşi sıra alınması, oluşan görüntü, utanç, mahcubiyet, suçluluk gibi duyguları beraberinde getirmesi sizi de olumsuz yönde etkileyebilir.
Tedavi zaman alan bir süreçtir; uygun olan tedavi ve destek ile yakınınız kendini daha iyi hissedecektir.

Başa Çıkmak İçin Ne Yapabilirim?

  • Doktorunuzun ve psikoloğunuzun belirlediği tedavi planına sadık kalın. Tedavi süreci sizi zaman zaman zorlasa da ilerleyen günlerde biriktiricilik davranışınızın azalacağını ve kendinizi daha iyi hissedeceğinizi unutmayın.
  • Kişisel bakımınıza ve temizliğinize özen gösterin. Eğer küvetinizde eşya yığınları varsa ve bu banyo yapmanıza engel oluyorsa, öncelikli olarak bu durum hakkında değişime başlayabilirsiniz.
  • Yeterli ve dengeli beslenmeye önem verin. Eğer lavabonuzdaki veya ocağınızın üstündeki eşyalar yemek yapmanıza engel oluyorsa öncelikli olarak bu durum hakkında değişime başlayabilirsiniz.
  • Güvendiğiniz bir yakınınız ya da arkadaşınızla hissettiklerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Onların size destek olmasına izin verin. Unutmayın ki yalnız kalmak istifleme davranışını; istifleme davranışı da yalnızlığı arttırabilir.
  • Suçluluk ve utanç duygularını hissetmeniz anlaşılır ama bununla baş edebilirsiniz. Kendinize darmadağınık bir yerde yaşamak zorunda olmadığınızı hatırlatabilirsiniz.
  • Evcil hayvanlarınız için sağlıklı ve mutlu bir yaşam düşünün. Eğer hayvanlarınız için gerekli olan veteriner, besin, temizlik/bakım hizmetini sağlamakta zorlanıyorsanız, bu konuda yardım istemekten çekinmeyin.

Kaynak
Hoarding disorder – Mayo Clinic. Mayoclinic.org. from

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hoarding-disorder/basics/definition/con-20031337

Bize Ulaşın