BOŞANMA KARARINA ÇOCUKLAR NASIL TEPKİ VERİR?

BOŞANMA KARARINA ÇOCUKLAR NASIL TEPKİ VERİR?

Boşanma sürecinde çocuk sahibi olan çiftlerin aklını en fazla meşgul eden ve bazen boşanmayı erteleten düşünce: Çocuğumuza bu durumu açıkladığımızda ne olacak?
Anne babasının ayrılacağını duyan çocuk öncelikle kendi durumunun ne olacağı, anne ya da babasının hangisinin evden gideceği, kiminle kalacağı, giden ebeveynin nerede yaşayacağı, bir daha onu görüp görmeyeceği ve bu ayrılığın devamlı olup olmadığını merak eder ve hatta kaygılanır.

Küçük çocuklar bu yeni durumu anlamlandıramadıkları için genellikle korku ve üzüntü gibi duyguları yoğun şekilde yaşayabilirler. Yaş ilerledikçe anne ile babasının arasında oluşan uzaklaşmanın farkına varan çocuk durumu ebeveynleri açısından değerlendirebilir.

Boşanma sürecini çocukların daha sağlıklı atlatması için ebeveynler ne kadar çabalasa da çocuklar korku, kaygı, nedensiz ağlamalar gibi duygusal tepkiler verebilirler. Bunların haricinde okula gitmek istememe, çabuk sinirlenme, saldırganlık gibi olumsuz davranışlar da görülmeye başlanabilir. Boşanmadan sonra çocuklar sadece ev ortamında ebeveynlerine karşı değil okul, arkadaş ortamlarında da öfkeli bir şekilde davranmaya veya yalnızlaşıp içe çekilmeye başlayabilirler. Ayrıca ilgisizlik, isteksizlik, dalıp gitme gibi problemlerden dolayı akademik olarak bir gerileme görülebilir.

Özellikle öncesinde “ödevini yapmazsan giderim”, “yaramazlık yaparsan seni bırakırım” diye korkutulmuş çocuklar anne ya da babanın evden ayrılacağını duyduğunda bu ayrılığın sebebini kendine mal edebilir. Hatta boşanmadan sonra bazı anne babalar kendi öfkelerini kontrol edemedikleri için çocuklara “sen böyle davrandığın için gitti” gibi olumsuz yüklemeler yapabiliyorlar. Bunların sonucunda ise çocukların suçluluk duygusu pekişiyor ve yaşadığı diğer olumsuz duyguların yanında bununla da baş etmek zorunda kalabiliyorlar.

Bunların haricinde yemeğe karşı direnç veya aşırı yemek yeme, uyumak istememe, sık uyanma, kâbus görme, uykuya dalamama, karın veya baş ağrısı gibi bedensel yakınmalarda görülebilir.
Son olarak, bütün bunlar bu süreçten geçen çocukların hepsinde aynı anda ya da aynı şiddette olmayabilir. Özetle, bu süreç ebeveynler kadar çocuklar için yıpratıcı olacaktır, bu durumu hiç etkilenmeden atlatmak gibi bir istek çok anlamlı değildir. Yapılması gereken bir uzmana başvurarak bu sürecin olabildiğince daha az yıpratıcı ve daha sağlıklı bir şekilde atlatılmasıdır.

Bize Ulaşın