BOŞANMA SÜRECİNDE ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI?

BOŞANMA SÜRECİNDE ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI?

Boşanma, bazen şiddetli tartışmaların, yorucu ve yıpratıcı geçen bir sürecin sonrasında, bazen ise sakince konuşularak verilen bir kararın ardından gelebilir. Bu durumu yaşayan herkes için oldukça zor olsa da çocuk sahibi olan çiftler bu zorlukları daha fazla yaşayabilirler. Ebeveynler yeni durumu çocuğa anlatmak, çocuk için en iyi koşullara karar vermek ve duygusal olarak daha az yıpranması için çabalasa da bu durumdan en fazla etkilenen genellikle çocuklar oluyor. Peki, bu süreci daha sağlıklı atlatmak için neler yapılmalıdır?

Öncelikle alınan boşanma kararı, ortak bir dilde ve kesinlikle anne, baba ve çocuğun hep birlikte bulunduğu bir ortamda söylenmelidir. Bazen çocuklar bu durumdan kendilerini sorumlu tuttukları için neden böyle bir karar alındığı yaşına uygun bir şekilde anlatılmalıdır.

Boşanma kararı açıklanırken de, sonrasında da ebeveynler kesinlikle birbirlerini suçlayıcı şekilde konuşmamalı, birbirleri hakkında olumsuz yorumlar yapmamalılar. Ayrıca eşlerden biri boşanmayı istemiyorsa çocuğu kesinlikle arabulucu olarak kullanmamalılar.

Çocuğa mutlaka anne ve babasını ne zaman, ne kadar süreyle göreceği söylenmelidir. Kafası karışık olduğu ve kendinin ne olacağı ile ilgili korkular yaşadığı için sorduğu sorular net bir şekilde yanıtlanmalıdır.

Boşanma sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ise anne babanın suçluluk duyarak sınır koymadan çocuğun her isteğini yapmaya çalışıp, oluşan duygusal boşluğu doldurmaya çalışmasıdır.

Son olarak, boşanma anne baba ve çocuk için zor bir süreçtir. Anne babalar çocukları için olduğu kadar kendileri için de bu süreçte başa çıkamadıklarını düşündükleri an mutlaka destek almalıdırlar çünkü ebeveynlerin bu süreci nasıl geçirdikleri çocukların durumunu etkilemektedir.

Bize Ulaşın