Çocuğunuzun Ölümle Başa Çıkmasına Yardım Etmek için Öneriler

Çocuğunuzun Ölümle Başa Çıkmasına Yardım Etmek için Öneriler

Çocuğunuzun Ölümle Başa Çıkmasına Yardım Etmek için Öneriler

 • Ölüm hakkında konuşurken basit, açık sözler kullanın
  Açıklamalarınız basit ve doğrudan olsun. Çocukların söylediklerinizi sindirmesi zaman alır. Konuşurken çocuklarınıza zaman tanıyın. Her seferinde vereceğiniz bilgi bir cümleden fazlasını geçmesin ki çocuğunuz sindirebilsin.
   
 • Dinleyin
  Her çocuk sevdiği birinin öldüğünü duyduğunda farklı tepki verir.  Bazı çocuklar ağlar, bazıları soru sorar, bazıları ise hiç tepki vermiyor gibi görünür. Çocuğunuzun duygularını ve düşüncelerini dinleyin, sarılın ve ona güvence vermeyi ihmal etmeyin.
   
 • Sorgulara hazır olun
  Çocuğunuzun soruları sizi çıkmaza sokabilir. Nasıl cevap vereceğinizi bilemeyebilirsiniz veya sorduğu sorulara şaşırabilirsiniz. Size sorular sorması her zaman iyidir, bu size ve sizin vereceğiniz yanıtlara güvendiği anlamına gelir. Böyle durumlarda soruyu kimi soracağınızı ve cevabı kimden alabileceğinizi birlikte konuşabilirsiniz veya bu sorunun cevabını henüz bilmediğinizi ama öğrenip geleceğinizi açıklayabilirsiniz.
   
 • Üstü kapalı sözlerden kaçının
  Ölümden söz ederken “ Uzun bir yolculuğa çıktı”, “ Onu kaybettik” gibi ifadeler kullanmayın. Buna benzer ifadeler çocuğunuzun kafasını karıştırır. Onu kaybettik dediğinizde çocuğunuz karşılık olarak “ onu ne zaman bulacağız” diyebilir ve sizi çıkmaza sokabilir.
   
 • Çocuğunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olun.
  Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu rahatlığı sağlayın, ancak üzücü duygular üzerinde durmayın. Onu dinleyip konuştuktan sonra, çocuğunuzun kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilecek bir etkinlik veya konuya geçin. Oyun oynayabilir, resim yapabilir, bir şeyler pişirebilir ya da sevdiği bir yere gidebilirsiniz.
   
 • Çocuğunuza ölümün ne demek olduğunu anlatın.
  Ölümü anlatırken basit ve sade cümleler kurun. Şöyle diyebilirsiniz: “ Büyükannen öldü. Öldü demek bir kişinin veya bir hayvanın artık canlı olmaması demek. İnsanlar ölünce bedeni artık çalışmaz. Yanii yürüyemez, konuşamaz, göremez ve duyamaz. Bedenin hiçbir parçası artık çalışmaz. Aynı zamanda biz artık onu göremeyiz. Onu bir daha görmeyecek olmak bizi üzer. Çocuğunuz daha sonra kendi ve ebeveynlerinin güvenliği için endişe duyabilir. O yüzden her zaman çocuğunuza güven vermek, kaygılarıyla baş etmesine yardımcı olabilir. Şöyle diyebilirsiniz: Genellikle insanlar çok yaşlandığında ölürler. Sen, ben ve baban çok uzun yaşayacağız ve birlikte çok şey paylaşacağız.
Bize Ulaşın