Enürezis (Alt Islatma) Nedir?

Enürezis (Alt Islatma) Nedir?

Enürezis yani alt ıslatma; 5 yaşını geçmiş olan çocukların gündüz veya gece ya da hem gündüz hem gece istemsiz olarak idrarlarını altına kaçırmalarına denmektedir.  Alt ıslatmanın birden çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenle iyi araştırılmalıdır. Peki nedir bu faktörler?

  1. Genetik faktörler: Öncelikli olarak, alt ıslatma sorunu genetik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Annede veya babada alt ıslatma hikayesi olması, çocuğun alt ıslatma olasılığını yükseltmektedir. Eğer hem annede hem de babada varsa, çocukta alt ıslatma olasılığı çok daha fazla yüksektir.
  2. Kas kontrolü veya mesane kontrolü ilgili sebepler: Çocuğun erken yaşlarda mesane bölgesindeki kaslarını kontrol edememesi normaldir. Mesane kontrolü çocuklarda 5 yaşından sonra tam anlamıyla kazanılmaktadır. 5 yaşına kadar çocuklarda alt ıslatma normal bir durum olarak ele alınmalıdır. 5 yaşından önce bir sorun olarak ele alınmaması gerekmektedir. Çeşitli alıştırmalar ile kas kontrolünün sağlanması mümkün olmaktadır.
  3. Uyku sorunları: Çocuklarda uykunun ağır olması, uyanmakta zorlanan veya uyku düzeni oluşmayan çocuklarda da alt ıslatma sorunu yaşanabilmektedir.
  4. Psikososyal nedenler: Yeni bir kardeşin gelmesi, aile yakınlarından birinin ani kaybı, yanlış ebeveyn tutumları, geç kalınmış tuvalet eğitimi alt ıslatma probleminin nedenleri arasında görülebilmektedir.

*Yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi; çocukların daha bebeksi davranmalarına neden olabilmektedir. Çocuklar bebeklik dönemlerine geri dönmüş gibi konuşup daha bebeksi davranışlar sergileyebilmektedirler. Bu duruma regresyon yani gerileme denmektedir. Gerileme davranışları sergileyen çocuklarda alt ıslatma geçici bir dönem görülebilmektedir.

*Aile yakınlarından birinin ani kaybı; çocuklarda gerileme davranışı ve akabinde alt ıslatma gibi sorunların oluşabilmesine sebebiyet verebilmektedir. Çocuklar bir kayıp karşısındaki üzüntü ve kaygılarını yetişkinler gibi duyguları ve sözel ifadeleri ile belli edemezler. Daha çok alt ıslatma gibi eylemeler ile üzüntü ve kaygılarını belli edebilmektedirler.

*Yanlış ebeveyn tutumları; çok katı veya çok gevşek ebeveyn tutumları da alt ıslamaya sebep olabilmektedir. Annenin çok katı kuralcı ve titiz biri olması, çocuklarda tepkisellik olarak ortaya çıkabilmektedir. Aşırı titiz ve katı kuralcı ebeveyn tutumu ile baş etme becerisi olmayan çocuk, altını ıslatma tutumu gösterebilmektedir. Bir de çok kuralsız, aşırı gevşek tutum içerisinde olan ebeveynlerde, çocuğun çok fazla serbestiyet içerisinde yetişmesi alt ıslatma sorununu ortaya çıkarabilmektedir. Çocuğun altına kaçırmasını, sürekli hoş gören, önemsemeyen ve zamanında tuvalet eğitimi vermeyen, tuvalet eğitimi konusunda umursamaz davranan ebeveyn tutumları da; çocuklarda alt ıslama sorununa neden olabilmektedir.

Bize Ulaşın