İkiz Mi? Eyvah Ne Yapacağım

İkiz Mi? Eyvah Ne Yapacağım

Aile kurma dediğimizde aklımıza bir çift olma hali gelir ancak genellikle aile hakkında yapılan tanımlamalar karı-koca ve çocuklar ekseninde olur. Çünkü çiftlergenellikle evlilik sonrasında çocuk sahibi olmak isteyebilmektedir. Bu istek ise çok büyük bir yüzdelikle gebelik ile sonuçlanmaktadır ve aile artık iki kişi ile sınırlı değildir.

Hamilelik süreci başladığı andan ve hatta planlı bir hamilelik ise daha önceden çocuk ile bağ kurulmaya başlanır. Zamanla cinsiyet ve ikiz/çoğul gebelik mi olduğu konuları netleşmeye başlar. İşte bu noktada ikiz veya çoğul gebelik haberi alındığında kimi aileler bunu sevinçle karşılarken kimi aileler bunu çocukların bakımı ekseninde anksiyete ile karşılayabilmektedir. Bu yazıda da amacımız ikiz veya çoğul gebelikler neticesinde dünyaya adımlarını atan minik ve bakıma muhtaç bebeklerin sağlıklı birer birey olma yolunda destekleyen siz ebeveynlere yardımcı olabilmektir.

İkiz çocuklarda tek çocuklar da olduğu gibi bağ anne karnındayken başlar. Hamilelik sürecinde anne karnındayken bile her ikisi ile ayrı ayrı ilgilenebilmek, onlarla ayrı ayrı anne karnında sohbet edebilmek önemlidir. Çünkü her ne kadar onlar tek veya çift yumurta ikizleri olsa bile iki ayrı insan yavrusudur. Bu aşamada baba desteği her zaman olduğu gibi ikiz bebeklerde de çok önemli bir konumdadır. Çünkü annenin karnında bir değil artık iki yavru vardır ve bu açıdan bir baba olarak anneye destek olmak, bakım verme anlamında en az anne kadar sorumluluk alabilmek anne-bebek ruh sağlığı açısından büyük önem taşır.

İkizler denildiğinde akıllara bir çift ve bir de tek yumurta ikizleri gelir. Çift yumurta ikizleri için genellikle “birbirine benzer olmayan ikizler” denilir. Tek yumurta ikizleri ise bu anlamda çift yumurta ikizlerinin tersi bir benzerlik gösterir. Doğum sonrası itibari ile artık dünyaya adımlarını atan bu iki yavru genellikle çevrelerinde ayrı ayrı isimler yerine “ikizler” diye de anılmaya başlanır. Bu anlamda her ikisine birbirinden ayrı isim koymak ve onlara kendi isimleri ile hitap etmek gerekir. Sonuçta onlar aynı ailede iki ayrı kişi ve kişiliktirler. Bu nedenle ikizler benzer beden ve beyne sahip olsalar dahi onlar için farklı kişilik yönlerine katkı sağlayacak bir gelişim çizgisi oluşturulmalıdır. Her birinin farklı zihinsel gelişimi, duygusal yönleri, iç dünyası ve yetenekleri olabileceği unutulmamalıdır. Bu süreçte her ikisini ilgi ve yeteneklerine uygun olarak geliştirmek ve onları birbirine bağlı ama bağımlı olmayan bireyler olarak yetiştirebilmek gerekir.

Genel olarak tüm ikiz çocuklarında aynı kıyafet giydirilme, aynı sınıfa verilme, aynı oyuncaklar, aynı hediyeler alma davranışları görülür. Artık bu yaygın kanı görülen davranışlardan çıkmamız gerekmektedir. Sonuçta aynı kıyafet giydirme ilk başlarda çocuklarda gözümüze tatlı, sempatik gelse de onların farklı ilgileri ve zevkleri olabileceğini unutuyoruz, bu da büyümeye başladıklarından itibaren bu durum birtakım sorunları beraberinde getirebilir. Bu nedenle ikizlerin farklı giydirilmesi, eğer uygun ortam varsa ayrı odalar verilmesi, okul çağı döneminde farklı sınıflara yerleştirilmesi ve zevklerine göre ayrı hediye alınması önemlidir. Tüm bunların onların kişilik ve özgüven gelişimi açısından önemli olduğunu unutmamak gerekir

Sonuç itibari ile onların iki ayrı kişi oldukları düşünülerek hareket edilmelidir. Onların her birine ayrı ayrı zaman ayırmak, ilgiyi her ikisi için de gösterebilmek, her ikisiyle ayrı ayrı konuşmak, sohbet etmek onların hem dil gelişimi hem de diğer faktörler açısından gelişimine destek sağlayacaktır. Tüm bunlar uygun bir şekilde yapıldığı taktirde, aile içinde rekabet ve kıskançlık kendini dayanışma ve işbirliğine bırakacaktır.

Bize Ulaşın