İlginin Doz Aşımı

İlginin Doz Aşımı

Ebeveynler olarak çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek onlara her şeyin en iyisini vermek istiyoruz. Artık çocuklarımız planlarımıza daha fazla dâhil oluyor, fikirlerini daha fazla önemsiyoruz, yeteneklerinin farkına varıp desteklemeye çalışıp çocuklarımızı daha ileriye götürmek istiyoruz. Artık birçok çocuk eskisine göre daha şanslı; eski dönemlerde çocuklar yeteri kadar beslenemez, iyi eğitim göremez, anne babaları tarafından daha az ilgilenilirken, artık çocuklar daha çok el üstünde tutuluyor. Bu gelişmelerde en büyük rol ise bilinçli anne- babalardadır.

Çocuklarımıza çok iyi imkânlar sunmanın, onları gerçekten önemsemenin birçok yararını görüyoruz. Artık etrafımızda algıları daha açık, daha başarılı çocuklar var, birçok konuda donanımlı artık çocuklarımız. Fakat bunun sınırını koyamadığımız ve onlara bütün bu konularda harika olduğunu söylediğimiz zaman çocuklarımız gerçek olmayan bir özgüvene sahip olabiliyorlar. Bu yüzden çocuklarımız maalesef kendilerinin her şeyi hak ettikleri düşüncesiyle büyüyorlar.
Hayal kırıklığı yaşatmamaya çalışıyoruz çocuklarımıza, her işlerini kolaylaştırıyoruz, onlara kırılacak bir nesne gibi bakıp sürekli korumaya çalışıyoruz ve bu şekilde büyüyen bazı çocuklar kendi kişilikleri hakkında gerçek bir algıya sahip olamıyor, herhangi olumsuz bir olayla karşılaştıklarında ve bunula baş etmek zorunda kaldıklarında ise çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabiliyorlar. Çocuklarımız bazen başarısız olabilirler, bunun çok olumsuz bir deneyim olmadığını onlara öğretmeliyiz. Bunu çocuklarımıza öğretebilirsek olumsuzluklarla karşılaştıklarında daha kolay baş edebilirler.

Bu çocuklarımız yetişirken onlara özen göstermeyelim, her işlerinde yalnız bırakalım demek değil tabii ki, onlar için yapabildiğimizin en iyisini yapmaya çalışalım fakat bunu yaparken onları fazla pohpohlamamaya, aşırı şekilde yüceltmemeye özen gösterelim.

Ebeveynler olarak çocuklarımıza sevgimizi koşulsuz vererek, onlara iyi imkânlar sunarak diğer bir taraftan yaşayabilecekleri olumsuzluklara da onları hazırlayarak, mutlu çocuklar olmalarını sağlayabiliriz.

Bize Ulaşın