Koronavirüse Karşı Alınacak Önlemler

Koronavirüse Karşı Alınacak Önlemler

Koronavirüs, her geçen gün daha da fazla kişiye ulaşarak halk sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. Henüz Türkiye'de görünmese bile görünme ihtimaline karşın mutlaka önlemler alınması gerekmektedir. Dahiliye Doktorumuz Hüseyin Özdemir Koronavirüs için alınması gereken önlemleri açıkladı.


Koronavirüs (COVID-19), virüsü taşıyan hasta kişiler tarafından damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Yani hasta kapalı ortamda öksürür veya hapşırırsa boğazdaki virüsler ortama yayılır. Orada bulunan insanlar da bu havayı soluyarak virüsü vücutlarına alırlar. Koronavirüs ayrıca temas yoluyla da bulaşabilmektedir. Bu sebeple:

  • Kapalı ortamlarda mümkün olduğunca bulunmamak,
  • Bulunma zorunluluğu varsa maske kullanmak,
  • Sık sık el yıkamak,
  • Dış ortamlardan eve ya da ofisinize gittiğinizde el yıkamayla birlikte ağız ve burnunuza su vermek ve çalkalamak alınacak önemli tedbirlerdendir. 

Ayrıca her 15 dakikada bir su içmek gerekmektedir. Çünkü virüs alınmış olsa bile ağzımızı nemli tutmak virüsü su ile birlikte mideye göndermek için önemlidir. Mideye gönderilen virüs, mide asidiyle ölebilmektedir. Aksi takdirde ağız ve boğaz içinden solunum yollarına ve akciğerlere inerek hatalık yapabilmektedirler. 


Hastalığın inkubasyon süresi 2 ila 14 gündür. Belirtileri; ateş  titreme, öksürük vücut ağrıları, boğaz ağrısı, nefes darlığı, mide bulantısı ve ishaldir.
Ancak unutulmamalıdir ki bu semptomların büyük kısmı normal soğuk algınlığı ve gripte de görülür.

Koronavirüs, her geçen gün dünya çapında yayılmaya devam ediyor. Hızlıca yayılan bu salgınla ilgili kaygılarınızın, hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyin. Korku ve kaygılarınızı baş etmenin birçok basit ve etkili yolu vardır. Hastanemiz uzmanlarından Psikolog Begüm Sevinç, kaygı ile baş etmenin yollarını açıkladı. Buradan okuyabilirsiniz: Koronavirüs Ruh Sağlığınızı Etkilemesin
 

 

Bize Ulaşın