Multiple Skleroz (MS)

Multipl skleroz  (MS) beyin ve omurilikte inflamasyonun izlendiği bir hastalıktır. MS' te  yanlış çalışan bağışıklık sistemi hücreleri, beyin ve omurilikteki hücrelerin sinir kılıflarının hasar görmesine neden olmaktadır.  Bağışıklık sisteminin saldırdığı ve harap ettiği sinire göre MS hastalığı çok çeşitli bulgularla ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalığın nedenleri tam olarak bilinmese de birçok risk faktörü belirlenmiştir.

Coğrafi faktörler, düşük D vitamini seviyesi, sigara kullanmak gibi çevresel faktörler; kadın cinsiyet, etnik köken ve aile öyküsü gibi genetik nedenler; EBV ve HHV-6 gibi viruslar MS’e neden olabilir. Genç erişkinlerde travmatik olmayan nörolojik engelliliğin en yaygın nedeni MS’tir. Ortalama başlangıç yaşı 20 ila 40 yaş arasındadır. Erkeklere göre kadınlarda iki kat daha yaygındır.

Ataklar halinde kendini gösteren MS hastalığı, her kişide farklı şiddet, sıklık ve bulgularla seyredebilir. Her atakta merkezi sinir sisteminin farklı bölgesi etkilenebilmektedir. MS hastalığı en çok; bulanık ya da çift görme, algılama problemleri, güç kaybı, anormal kas spazmları, hareket problemleri, denge zorlukları, konuşma bozuklukları, yutmada zorluk, aşırı yorgunluk, akut veya kronik ağrılar, idrar kesesi ve bağırsaklarda problemler ile depresyon gibi belirtiler vermektedir.

MS hastalığın teşhisini koyabilmek için hastanın hikayesinin bilinmesi ve nörolojik muayenesi önemlidir. MR ve beyin omurilik sıvısının analizi de MS hastalığı tanısına önemli katkılar sağlar. MS ataklarını ve bunların etkilerini azaltmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır. 

Bize Ulaşın