Klinik Psikolog Ayşe Handan Özkan

Mesleki İlgi Alanları

 • Aile ve Çift Psikoterapisi
 • Çocuk ve Ergenlerde Uyum ve Davranış Problemleri
 • Anksiyete/ Kaygı Bozuklukları
 • Yetişkin Psikoterapisi
 • Çocuklarda Konuşma Geriliği
 • Gecikmiş Konuşma Problemi
 • Yetişkinlerde OKB

Klinik Psikolog Ayşe Handan Özkan

Klinik Psikolog


Mesleki İlgi Alanları

 • Aile ve Çift Psikoterapisi
 • Çocuk ve Ergenlerde Uyum ve Davranış Problemleri
 • Anksiyete/ Kaygı Bozuklukları
 • Yetişkin Psikoterapisi
 • Çocuklarda Konuşma Geriliği
 • Gecikmiş Konuşma Problemi
 • Yetişkinlerde OKB

Kln. Psk.Ayşe Handan ÖZKAN Moodist Hastanesinde hizmet vermektedir. İş deneyimi ve tecrübesinde 17. yılındadır. Aile ve Çift Terapisti olarak çalışmaktadır. Çocuklarda ve ergenlerde oluşan sorun ve problemleri çocuk odaklı aile terapisi yöntemi ile çözümlemeyi ve sonuca ulaştırmayı hedeflemektedir.

Çalışma Yönelim ve Yöntemi: Sistemik, stratejik, yapısal, eksperiyental ve dinamik integrasyonu klinik çalışma konteksinde tanımlamaktır.

Terapi Eğitimi ve Süresi: Yrd. Doç. Dr. Murat DOKUR tarafından verilmekte olan ve toplamda 5 yıl sürmekte olan eğitim 700 saatlik AİLE VE ÇİFT terapisi ( EFTA-TIC) - (European Family Therapy Association Training Instıtutes Chamber) 40 ülkede geçerliliği bulunmaktadır. Eğitiminin İstanbul Şubesi olan IFTA (İstanbul Aile ve Çİft Terapisi Eğitimi Derneği tarafından akredite edilmiştir. Psikoterapide Aile ve çift terapisti olarak çalışmanın yanı sıra aldığı eğitim bireysel terapide de kullanılmaktadır.

Kln. PSK Ayşe Handan ÖZKAN eğitimlerini tamamlayarak Psikoterapist ünvanını ve Uluslar arası geçerliliği olan Aile Çift Tearpisi sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

Çalışmaları

LİSANS: İstanbul Bilgi Üniversitesi: Fen- Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü (İngilizce) 2000-2004
Lisans Tez Konusu: Yrd. Doç. Ayten Zara PAGE, tez kordinatörlüğünde “Boşanmış Aile Çocuklarının Duygu Durumu ve Psikopatolojik Süreçler” (İngizlice Tez)
Lisans Tezi İçin Kullandığı Ölçek:
1- Symptom Check List (SCL-90): Psikolojik Belirti Tarama Listesi

Yüksek Lisans: Klinik Psikoloji. 2012-2014.
Yüksek Lisans Tez Konusu: Doç. Dr. Havva Nüket İŞİTEN tez koordinatörlüğünde, “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Tanısı Olan Çocukların Anne ve Baba Tutum, Davranış ve Duygu Durumlarının İncelenmesi ”. (Türkçe Tez).

Yüksek Lisans Tez ve Araştırmasında veri toplamak amacıyla kullanılan ölçekler:
1-Beck Depresyon Envanteri(BDE),
2-Beck Anksiyete Envanteri(BAE),
3-Conner’s Aile Değerlendirme Formu (CAD),
4-4-18 Yaş Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği (CBCL),
5-Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği (PARI) ve Hiperaktivite Belirti Takip Formu.
6-Hiperaktivite Belirti Takip Formu her iki gruba da uygulanmış fakat değerlendirmeye katılmamıştır.

- Yrd Doç. Hanna Nita Scheler’den TPD’den Geştaltif bakış açısına göre Psikoterapi tekniğine giriş.
- Prof Dr. Hakan TÜRKÇAPAN: Bilişsel Davranışcı Psikoterapi Eğitimi ve Teknikleri: 2008-2009
- Dr. Fulya YALÇINKAYA: PLANSIZ RESİMLEME(PARE) The New Training Method for Speech and Language and Speech Processing. Yalçınkaya Yöntemi ile uygulanan dil ve konuşma gelişimi eğitimi. İşitsel -Yollar ve Konuşma Seslerinin ve Anlamlarının İşlemlenmesi.
- Projektif Testler Derneği: Yrd DOÇ. Neslihan ZABCI: Çocuklara Yönelik Projektif Testler Eğitimi ve Uygulama Sertifikası: 2009- 2012
- Türk Psikologlar Derneği: WISC-R Çocuklar için Zeka Testi Eğitimi ve Uygulama Sertifikası 2013
- Türk Psikologlar Derneği: WISC-4 Çocuklar İçin Zeka Testi Eğitimi 2017
- IFTI Terapi: Yrd DOÇ. Dr. Murat DOKUR: Sistemik ve Dinamik Yönelimli Aile ve Çift Terapisi Eğitimleri 2014-2018. Halen devam etmektedir.
- Prof. Dr. Maurizio Andolfi’den 2016’da “Problematik Aileleler ve Risk Altında olan Ergenler” isimli ve içerikli Atölye Etkinliği ve Eğitim Programı
- Oyun Terapisti ve Eğitimcisi Reyhana Seedat’ın katıldığı ve PSİART tarafından düzenlenmiş olan “Bir Psikoloğun Yolculuğu” isimli etkinlik programı
- Neyzen İlyas Çelikoğlu almaya (2003-2009) ve Neyzen Eymen Gürpınar’dan Ney ve Solfej eğitimi 2016 yılından beri almaya devam etmektedir.
- Prof Dr. Mourizio Andolfi: Problematik Aileler ve Risk Altında Olan Ergenler Başlıklı Terapi Eğitimi 20 Saat
- Prof. Dr. Matteo Selvini: Psikoterapi Etkinliği Atölye Çalışması: 20 Saat
- Yrd. Doç. Dr. Selin Birgül BARAN: Cinsel Terapi Eğitimi
Sanat Eğitim: Kln. Psk. Ayşe Handan ÖZKAN 6 yıla yakın bir süre düzenli olarak Neyzen İlyas Çelikoğlu ve Neyzen ve Tesbih Ustası Eymen Gürtan Tarafından ney ve solfej eğitimi almıştır.

 Moodist Hastanesi bünyseinde serviste yatan  hastalara her hafta düzenli olarak ney dinletisi sunmaktadır.

- İstanbul Bilgi Üniversitesi: 2003-2004 Öğrencilik döneminde, Sokakta Yaşayan Çocuklara yönelik proje öncülüğü ve liderliği yapmak ve bu projelerin hayata geçmesi için gönüllü olarak çalışmıştır.
- Yusuf Kaplan’ın Yeni Bir Medeniyyet Tasavvuru isimli projesinde 2002-2004 seneleri arasında eğitim almıştır.
- Tuzla Belediyesi Bünyesinde 2009’da “Şehir Hayatında Ruh Sağlığını Nasıl Korunur” konulu Psikoforum’un koordinatoru ve program yöneticiliği yapmıştır.
- Milat Gazetesi Kültür Sanat Sayfası’nda 2012-2015 senesinde haftalık olarak“ MABEYN” isimli bölümde düzenli olarak köşe yazarlığı yapmıştır.
- Üniversite Öğrenciliği dönemimde Parşomen ve Gerçek Hayat Dergilerinde yazdığı şiirler yayınlanmıştır.
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kurumlarda ve Üsküdar, Ümraniye, Pendik, Tuzla gibi İlçe Belediyelerinin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik olarak Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Anne –- - - - Baba tutumları ve Davranış Medelleri,Çocuklarda Davranış Problemleri, Aile içi İletişim, Sosyal Medya Ağı ve Etkileri, vb. Konularda çeşitli seminerler vermektedir.

Kartal Blediyesi Anaokulu: 2005-2006 Psikolojik Danışmanlık hizmeti ve Öğretmen ve Ailelere yönelik Eğitim Seminerleri düzenlemiştir.
Tuzla Belediyesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi: 2006-2009 Kurum Yöneticisi ve Çocuk ve Ergen problemlerine yönelik çalışmış ve kurumsal eğitim seminerleri düzenlemiştir.
Acıbadem Psikolojik Danışmanlık Merkezi: 2012 -2016 çocuk, ergen ve yetişkin ve ailelerle çalışmıştır.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde(2014-2006) bulunan sevgi evi projesi kapsamında yer alan personele ve eğitmenlere seminerler düzenlemekteyim. Kurum içerisinde kalan ve sosyal uyum problemi yaşayan çocuklarla çalışmıştır.
Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi'nde 2017 itibari ile Klinik Psikolog olarak çalışmaktadır.

2005 yılında lisans eğitimi stajını Kemal SAYAR’ın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesi
20013 yılında NP Hastanesinde Klinik Psikoloji stajını tamamladı.

Bize Ulaşın