Obezite Yeme Bağımlılığı mıdır?

Obezite Yeme Bağımlılığı mıdır?

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı, Psikolog Gözde Patlak obezite ve yeme bağımlılığı konusunda açıklamalarda bulundu. Patlak şöyle konuştu;

“Obezite kişinin vücut ağırlığının olması gereken en üst sınırın üstünde ve beden kütle indeksinin normalden fazla olması olarak tanımlanabilir.

Obezitenin En Büyük Sorumlusu Yaşam Tarzı

Bireyde obeziteyi tetikleyen birçok faktör vardır ancak günümüzde obeziteyi en çok yaşam tarzı etkilemektedir. Özellikle stresli, kaygılı, yoğun tempolu iş ve yaşam şekli bireyi rahatlaması için besin tüketimine iten en önemli faktörlerdendir. Birey bu durumlardan kaçmak ve rahatlamak için besin tüketimini seçer ve böylece bu davranış pekişerek alışkanlık haline dönüşür. Bu yüzden de tıkınırcasına yeme davranışı, herhangi bir yiyeceğe aşırı ilgili olma gibi durumlar obezite ile beraber sıkça görülebilmektedir.

Bunlarla birlikte yeme bağımlılığı olan bireylerde de mutluluk hormonunu salgılattığı için özellikle şekerli, aşırı yağlı ve karbonhidratlı gıdalara yönelim görülür.

Fazla Miktarda Şeker Tüketimi Bağımlılığa Sebep Oluyor

Şeker tüketimi ve madde bağımlılığında beyindeki ödül sisteminde benzerlikler vardır. Obezite ile ilgili yapılan araştırmalarda da aynı ödül sisteminin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu yüzden de aşırı yemek yiyen ve bu sebeple obezite görülen kişilerde de yeme bağımlılığı olabileceği ileri sürülmektedir.
Özellikle tıkınırcasına yeme ile birlikte görülen obezitede bireylerde şekerli ve yağlı yiyeceklerin aşırı tüketimi ve bireylerin yemek yerken kontrollerini kaybetmelerinden yola çıkarak obezitenin bir yeme bağımlılığı olabileceği ortaya atılmıştır. Çünkü bu durumlar madde bağımlılığında da bağımlılık yapıcı maddeye karşı benzer şekilde görülmektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre de obezitenin bir tür glikoz bağımlılığı olduğu ileri sürülmüştür. Fakat obezitenin de sadece fazla glikoz tüketimi sonucunda görülmediği de bilinmektedir. Bu yüzden obeziteyi tam olarak yeme bağımlılığı gibi görmesek de aralarında ilişki bulunduğu da inkâr edilememektedir.

Sonuç olarak obezitenin sadece bir yiyeceğe bağımlılık olarak görülemeyeceği genetik, çevresel ve psikoloji etkilerin de olduğu düşünülmektedir. Fakat bazı gıdaların da vücutta bağımlılık yapıcı maddelere benzer etki gösterdiği unutulmamalıdır. Bu yüzden daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu haberin Yer Aldığı Bazı Haber Siteleri:

http://www.mynet.com/haber/guncel/obezitenin-sorumlusu-yasam-tarzi-2917569-1
http://aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/saglik/obezitenin-sorumlusu-yasam-tarzi/636264
http://www.haberler.com/obezitenin-sorumlusu-yasam-tarzi-9340780-haberi/
http://www.star.com.tr/saglik/yasam-tarziniz-obeziteyi-tetikliyor-haber-1193981/

Bize Ulaşın