Depresyondayım Ama Sorun Değil…

Depresyondayım Ama Sorun Değil…

Günümüzde birçoğumuz, arkadaş veya aile ortamında herhangi bir mutsuzluğumuzu dile getirdiğimizde “acaba depresyonda mısın?” cümlesiyle karşı karşıya kalmışızdır. Hatta kişinin üzgün ve durgun halini “depresyondayım” diyerek tarif etmesi kimi zaman bir kaçış olurken, kimi zamanda bu durum adeta bir ayrıcalıkmış gibi istek olmuştur. Peki, bir moda akımı gibi hepimizin diline pelesenk olan bu depresyon gerçekte nedir, onu nasıl tanırız ve hayatımızdan nasıl uğurlarız?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki kişinin depresyonda olup olmadığının ruh sağlığı uzmanları tarafından klinik çalışmalarla tespit edilmesi en sağlıklı olanıdır çünkü her üzgün ve ağlayan yüz, depresyon belirtisi değildir. Örneğin, günlük yaşamda hepimiz, iş yerinde yaşadığımız bir gerginlik sonrası veya arkadaşımızla girdiğimiz bir tartışma sonrası mutsuz olup bu durumun sıkıntısını yaşamaya devam edebiliriz. Her insan için bu gibi durumlar üzücüdür ve mutsuz olmak beklenen bir tepkidir. Fakat kişinin herhangi bir olay yaşamasından sonra yaşam kalitesinde bozulmaların olması, zamanla yıkıcılığın geçmemesi veya artması gibi sonuçlar depresyonun habercisi olabilir. Diğer taraftan, kişinin düşündüğünde bu durumuna neden olabilecek bir etken bulamaması “her şey aslında çok güzel gidiyordu” gibi cümlelerle geçmişini tarif etmesi depresyonda olunmadığına işaret etmez. Dolayısıyla, çoğunlukla stresli yaşam olaylarından sonra oluşabilen depresyon olduğu gibi, kişinin anlamlandıramadığı ve ani şekilde de ortaya çıkan depresyon olabilir.

Kişinin depresyon tanısını karşılaması için bazı belirtilerin belli bir süre devam etmesi gerekir. Üzüntü, isteksizlik, durgunluk ve ümitsizlik hali, değersiz olduğuna inanma, uyku ve yemek düzeninde farklılıklar, aile ve sosyal ortamlardan kaçınma, dikkat problemleri ve hatta intihar düşüncesi gibi belirtilerin olduğu ve en az iki hafta sürdüğü tablo depresyon olarak tanımlanır. Depresyonda olan her kişi için bu belirtiler ve şiddeti değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla, kolaylıkla her yerden ulaşabileceğimiz depresyon belirtileri için, kişinin kendi veya yakını için bir teşhiste bulunması doğru değildir. Bunun yansıra depresyon kelimesinin bu kadar yoğun ve çoğu zaman yersiz bir şekilde kullanılması da, durumun önemini ve yardım gerektirdiğini gözden kaçırmamıza neden olabiliyor. Depresyonda olduğuna inanan kişiler, profesyonel yardım yerine kuaföre gitmek veya alışveriş yapmak gibi aktivitelerle durumun çözüleceğine inanıyor. Belirti ve şiddetine göre hiçbir müdahale yapılmadan da kişiler bu durumdan bazen kurtulabilir ya da her insana iyi geldiği gibi alışveriş yapmak depresyondaki bir kişiye de pekâlâ iyi gelebilir. Fakat bilinmesi gerekir ki doğru olan, depresyonun kapımızı çaldığını düşünüyorsak bir uzmandan yardım alınmasıdır.

Bize Ulaşın