Sokaklarda Yeni Ve Ölümcül Bir Uyuşturucu

Sokaklarda Yeni Ve Ölümcül Bir Uyuşturucu

Tüm dünyada uyuşturucu kullanımına bağlı ölümler ciddi bir sorun. Son yıllarda ABD’de fentanil isimli bir ilaca bağlı ölümler giderek artıyor.

Fentanil, daha çok ameliyatlarda anestezi sırasında kullanılan bir ilaç. Ancak fentanil aynı eroin gibi opiod reseptörlerini etkiliyor. Bu nedenle sokaklarda kullanımı ve buna bağlı ölümler artıyor.

Örneğin ABD’de Ohio kentinde aşırı doz kullanıma bağlı ölümlerin %90’ı fentanil’e bağlı bulunmuş. Eroine kullanımına bağlı ölümler, sadece %6 olarak saptanmış. Bu bulgu durumun ciddiyetini gösteriyor.

Fentanil, morfinden 50-100 kat daha güçlü. Bu haliyle eroinden daha tehlikeli olarak görülüyor.

Sokakta eroin yerine fentanil verilen veya eroinle fentanili karıştıran sayısı giderek artıyor. Eroin aşırı dozunda hayat kurtaran naloksan isimli ilaç bile fentanil kullanımına etkili olmuyor.

Dr. Cavid Guliyev‘in konuyla ilgili görüşleri ise şunlar:

“Fentanil,  ülkemizde sokakta henüz çok kullanılan bir madde değil. Ancak sağlık personeli arasında kullanımına sık rastlıyoruz. Bildiğimiz ve tedavisiyle uğraştığımız bir madde. ABD’de  gözlenen bu sorunun ülkemize de yansıması olabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle gerekli önlemleri almalıyız”.

Moodist Bağımlılık Merkezi

 

Kaynak

Morbidity and Mortality Weekly Report, Aug. 31, 2017

Bize Ulaşın