Babalarımızın Sağlığına Dikkat Edelim

Babalarımızın Sağlığına Dikkat Edelim

Bu Pazar babalar günü… Bütün babaların, baba olmaya hazırlananların günü şimdiden kutlu olsun diyelim… Bizim toplumumuzda çocuklarla ebeveynlerden genelde anneler ilgilendikleri için anne- çocuk ilişkisi baba- çocuk ilişkisinden hep ön plandadır aslında… Bu yüzden bu güzel günde ‘’anne, baba, çocuk günü’’ yapılarak güzel bir Pazar günü geçirilebilir. Birlikte vakit geçirmeye sabah kahvaltısından başlayabiliriz. Babamıza bol sağlıklı uzun uzun sohbetler eşliğinde yapılacak bir sabah kahvaltısı hazırlayarak bu keyif dolu güne başlayabilirsiniz.

Siz bu güzel kahvaltınızı hazırlarken ve keyifle yaparken biz de biraz erkeklerin sağlığından, sağlıklı beslenmesinden bahsedelim.

İlk olarak değineceğimiz konu, kilo verme olacak, bu konuda erkekler kadınlara göre daha şanslıdırlar, çünkü kadınlardaki yağ oranının fazla olması kilo verme konusunda bir dezavantajdır. Erkekler ise kas yoğunluklarının çok olması sayesinde metabolizmaları daha hızlı çalıştığı için daha kolay kilo verirler. Bu da zaman zaman kadınların moralini bozabilir. Bu yüzden kadınlar erkeklerle kilo verme konusunda iddiaya girmemelidirler, çünkü muhtemelen kaybedeceklerdir.

İkinci olarak da akut veya kronik hastalıklardan bahsedersek, akciğer kanseri, karaciğer yağlanması, kolon, gut, prostat ve kalp hastalıkları gibi hastalıklar özellikle erkeklerin dikkatli olması gereken hastalıklardandır. Bunlardan korunmak içinse sağlıklı beslenmek başta olmak üzere, spor yapmak, stresten uzak durmaktan bahsedebiliriz. Sağlıklı beslenmek için antioksidan içeren besinlerden olan meyve ve sebzelerden günde 4-5 porsiyon tüketmek gerekir. Özellikle prostat sağlığı için; selenyum içeren besinlerden ay çekirdeği, balık, likopen içeren kırmızı renkli besinlerden domates, karpuz gibi her gün porsiyon kontrolü yapılarak mutlaka tüketilmelidir.

Son olarak da biliyoruz ki çoğumuzun babası futbolseverdir ve maçları kaçırmadan takip ederler. Babamız maç izlerken farkında olmadan da zararlı yiyecekleri bilinçsizce ve çoğu zaman da gereğinden çok fazla tüketir. Özellikle cips, porsiyon kontrolü yapılmamış çerez, yağlı tohumlar, pizza, kola gibi zararlı yiyecekler ve içecekler maç izlerken keyifle tüketilir. Babalarımızın bu keyifli zamanlarını evde yapacağımız az kalorili ve daha sağlıklı yiyeceklerle değerlendirerek onların sağlıklı kalmalarını sağlayabiliriz. Örneğin cips yerine nohut cipsi ile babamıza sürpriz yapabiliriz. Kısacası babamıza bu özel günden başlayarak babamızın sağlıklı yaşaması için ona yardımcı olabiliriz.

Bize Ulaşın