ÇOCUK GELİŞİMİNDE BABANIN ÖNEMİ

ÇOCUK GELİŞİMİNDE BABANIN ÖNEMİ

Tekrar tekrar hatırlatılması gereken yanlış bir bilgi var. Kesinlikle görünür bir şekilde bu yanlışla ile ilgili değişimler söz konusu olsa da yeterli değil ve durum hala hak ettiği noktaya ulaşmış gözükmüyor. Eski yıllarda daha çok yaygın olan bu durum baba çocuk ilişkisinin, anne çocuk ilişkisi kadar önemli olmadığı ile ilgilidir.

Çoğu kişi için çocuk gelişiminde asıl olanın annenin rolü olduğu düşünülür ve babalar ikinci plana atılır hatta kimi zaman babalar baş rolü paylaşmamayı isteyerek tercih ederler. Çünkü onlar da ne kadar önemli olduklarının ne yazık ki tam anlamıyla farkında değillerdir. Aslında tamamen yanlış olan bu doğru, kişiler tarafından yıllarca kabul edilmiş hatta kimileri tarafından kabul edilir olmaya devam ediyor. Çünkü bir zamanın popüler söylemi “en son babalar duyar” sloganı puan kaybetmiş olsa da hala dillerde dolanıyor.

Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çocuğun gelişim evrelerinde orada olan varlıklarını hissettiren babalar, büyük güzelliklere imza atıyorlar. Yani çocuk gelişiminde babaların olaya dâhil olması ile duygusal ve zihinsel gelişim çok daha anlam kazanıyor. Hatta baba çocuk ilişkisi psikolojide psikanalizin yapı taşlarından biridir. İleriki dönemlerdeki bazı mevcut durumu, geçmişte sağlıklı bir şekilde atlatılmamış ilişkiye bağlı olabildiğini öne süren bu teori, bugünde psikoterapide oldukça rağbet gören bir durumdur.

Sadece fiziksel olarak var olan babaların yanı sıra, ruhsal açıdan çocuklarını besleyen babalar yetişkinlik dönemindeki bazı önemli olayların tohumunu atmış oluyorlar. Yapılan çalışmalara göre, babanın da bayrağı elinden düşürmediği, baba tarafından ilginin yeterli miktarda hissettirildiği, ihtiyaçların zamanında karşılandığı ortamlarda büyüyen çocukların, daha az öfkeli ve kendine daha çok güvenen bireyler oldukları düşünülüyor.

Bunun yanı sıra tam aksi bir duruma maruz kalarak yetişen çocuklarda ise, daha düşük okul başarısı, daha fazla maddeyi kötüye kullanım görülüyor. Fakat bu demek değildir ki, babanın olmadığı durumlarda çocukların gelişimi her zaman kötüdür. Önemli olan bazı durumlarda, ebeveynlerin yerine bakım veren kişinin yatırım yapabilen/yapılabilen bir kadın ve erkek modeli olması çocukların gelişimlerini sağlıklı tamamlamalarına yardımcı olur.

Özetle, sadece anne çocuk ilişkisinin sağlıklı gelişim için yeterli olduğu düşüncesi tarihe karışıyor. En az anne çocuk ilişkisi kadar baba çocuk ilişkisinin de önemi artık çocuk yetiştirmede büyük bir alanı kapsıyor.

Bize Ulaşın