TEOG Öncesi Önemli Hatırlatma

TEOG Öncesi Önemli Hatırlatma

Sınava sayılı günlerin kaldığı şu dönemde birçok öğrenci ve ailesi sınav ile ilgili kaygı yaşamaktadır. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki kaygı, yaşamımızın olağan bir parçasıdır. Hepimiz zaman zaman önemli bir olay öncesinde veya olay sırasında kaygı duyabiliriz. Burada hepimiz için kritik olan nokta, duyulan kaygının miktarıdır. Evet, belli bir miktar kaygı motive edici olmakla birlikte performans arttırmaya destek olabilir ancak kaygı miktarı gereğinden fazla ise birtakım olumsuz etkiler ortaya çıkmaktadır.

Sınav kaygısı dediğimiz aslında bir performans kaygısıdır. Bu performans kaygısı kişinin sınav öncesi çalışma motivasyonunu ve performansını sınav sırasında ise öğrendiği bilgiyi yeterince yansıtmasını engeller ve sınav başarısının düşmesine neden olur.

Sınav kaygısı yaşayan kişide hangi belirtileri görürüz?

Sınav kaygısı yaşayan kişiler sıklıkla sınav anında ya da öncesinde kalp atışının hızlandığını, terlediğini, midesine ağrı girdiğini ve mide bulantısı yaşadığını ifade etmektedir. Kişinin yaşadığı bu fiziksel belirtiler beraberinde heyecan, korku, panik gibi duyguları ortaya çıkarmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı da kişi sınav öncesinde ders çalışmayı erteleme, sınava girmeme veya sınav anında sınavı yarıda bırakma gibi davranışlar gösterebilir.

Burada önemli olan noktalardan biri aile ve çevrenin çocuktan beklentisinin ne olduğudur. Aile ve çevrenin çocuk üzerinde oluşturacağı başarı beklentisi ve çocuğa yansıtacakları kaygı çocuğun var olan performans kaygısını daha çok arttıracaktır. Bu nedenle aileler sınav ile ilişkili konuşmalarda dikkatli olmalı ve sınav sonucu ne olursa olsun çocuklarının yanlarında olacaklarını hissettirmeleri gerekir.

Çocuklar için ise sınav öncesi kaygı oluşturacak kişi ve ortamlardan uzak durmak, keyif aldığı ve stres attığını düşündüğü aktiviteler ile ilgilenmek iyi gelecektir. Ayrıca sınav öncesi uyku kalitesini etkileyecek ve heyecanı tetikleyecek içecek ve etkinliklerden de kaçınılmalıdır.

Unutmamak gerekir ki, gerek sınav öncesi gerek sınav sırasında bedeninizde hissettikleriniz felaket değil, kaygının oluşturduğu doğal süreçlerdir.
Alacağınız sonuç, sizin değil sınavın bir değerlendirmesidir.

Sizin hayatınız ve ilişkileriniz sadece bu sınav ve sonucundan ibaret değildir.

Sınav öncesi veya sınav esnasında duyduğunuz kaygı size rahatsızlık veriyor ise geç kalmadan bir uzmandan yardım almanızı önerir, tüm öğrencilere başarılar dileriz.

Bize Ulaşın